Statik ve dinamik germe egzersizlerinin dikey sıçrama ve sürat performansı üzerine etki sürelerinin incelenmesi
Investigation of the effect duration of static and dynamic stretching exercises on vertical jump and speed performance
- Tez No: 829009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı statik ve dinamik germe egzersizlerinin dikey sıçrama ve sürat performansı üzerine etki sürelerini incelenmesidir. Bu amaçla, yaş ortalaması 15,64± 0,505yıl, boy ortalaması 170,20 ± 7,80 cm, vücut ağırlıkları 57,18 ± 6,55 kg, spor yaşı 3,91± 0,831 yıl olan 11 sağlıklı basketbolcu araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar çapraz deney desenine göre: statik germe (SG), dinamik germe (DG) ve kontrol grubu (KG) olarak 3 ayrı ölçüme katılmışlardır. Ölçümler3 hafta boyunca hafta da 3 gün 24 saat aralıklar ile statik ve dinamik germe uygulamalarından sonra yapılmıştır. 30 m sürat ve Dikey sıçrama (DS) test verileri, uygulama sonrası hemen , 2., 4., 6., 8., 10. ve. 15. dakikalarda olmak üzere 7 ölçüm olacak şekilde alınmıştır.Dikey sıçrama performansını belirlemek için Counter Movement Jump test prosedürü kullanılmışhavada kalma süresi belirlendikten sonra da gerekli formüle konularak zirve anaerobik güçleri (ZAG) hesaplanarak değerlendirilmiştir. Tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi sonuçlarına göre 30m Sürat verileri için Uygulama etkisinde (F(1,149-11,494)= 63,396; P= 0,000), Zaman etkisinde (F(2,73-27,304)= 377,720; P= 0,000) ve Uygulama x Süre etkisinde (F(3,625-36,254)= 286,402; P= 0,000) istatiksel açıdan anlamlı fark görülmüştür. Benzer olarak Zirve Anaerobik Güç değerlerinde Uygulama etkisinde (F(1,067-10,672)= 15,53; P= 0,002), Zaman etkisinde (F(2,15-21,56)= 28,458; P= 0,000) ve Uygulama x Zaman etkisinde (F(2,13-21,34)= 26,934; P= 0,000) istatiksel olarak anlamlı farkın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect duration of static and dynamic stretching exercises on vertical jump and sprint performance. For this purpose, 11 healthy basketball players with a mean age of 15.64 ± 0.505 years, a mean height of 170.20 ± 7.80 cm, a body weight of 57.18 ± 6.55 kg, and a sports age of 3.91 ± 0.831 years participated voluntarily in the study. According to the counterbalanced design, the participants participated in 3 different measurements as static stretching (SS), dynamic stretching (DS) and control group (CG). Measurements were made after static and dynamic stretching applications at intervals of 24 hours, 3 days a week for 3 weeks. 30 m sprint and DS test data was taken immediately after application, 2nd, 4th, 6th, 8th, 10th and at the 15th minute. In order to determine the vertical jump performance (VJ), the Counter Movement Jump test procedure was used for measure flight time. The peak anaerobic power (PAP) was calculated by using formula with flight time. According to the results of two-way repeated measures of anova, for 30m Speed data, Application effect (F(1,149-11,494)= 63,396; P= 0.000), Time effect (F(2,73-27,304)= 377,720; P= 0,000), Application x time effect (F(3,625-36,254)= 286.402; P= 0.000) was a statistically significant. Similarly, at Peak Anaerobic Power values, the Application effect (F(1.067-10.672) = 15.53; P= 0.002), time effect (F(2.15-21.56)= 28.458; P= 0.000) and Application x Time effect (F(2.13-21.34)= 26.934; P= 0.000) was statistically significant