Kadın voleybol ve erkek futbol sporcularının alt ekstremite denge asimetrileri ile dikey sıçrama performansları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the correlation between lower extremity balance asymmetries and vertical jump performance of female volleyball and male football athletes
- Tez No: 829049
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, futbol ve voleybol sporcularının alt ekstremite denge asimetrisi değerleri ile sıçrama performansları arasındaki ilişkileri ortaya koyabilmektir. Nicel araştırma yaklaşımı izlenen bu çalışmada tarama araştırması kullanılmıştır. Bu araştırmanın katılımcılarını 2021-2022 voleybol sezonunda İskofya Spor Kulübünün 20 voleybolcusu ve 2021-2022 futbol sezonunda futbol oynamış Söğütlüspor ve Yıldızlıspor kulüplerinin 30 futbol sporcusu olmak üzere toplamda 50 sporcu katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak dikey sıçrama testlerinden; squat sıçrama (SJ), counter movement sıçrama (CMJ) , adımlı sıçrama (STJ) ve smaç sıçraması (SPJ) kullanılmıştır. Denge testi olarak ise y balans testi (YBT) uygulanmış olup sporcuların mutlak erişim puanlarına yapmış oldukları 3 başarılı erişimin toplamı 3'e bölünerek ulaşılmıştır (Erişim 1 + 2 + 3 / 3 (CM). Denge asimetrisi değerlerini ortaya koyabilmek için aynı yönde yapılan erişimlerin farkının mutlak değerine bakıldı | (Sağ ayak mutlak erişim – Sol ayak mutlak erişim) |. Elde edilen verilerin analizi SPSS programı kullanılarak Pearson Korelasyon analizi yöntemi ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the relationships between lower limb balance asymmetry values and jump performances of soccer and volleyball athletes. This study followed a quantitative research approach and utilized a survey research. The participants of this study consisted of 20 Iskofya Sports Club volleyball players who played volleyball in the 2021-2022 volleyball season and 30 football players of Söğütlüspor and Yıldızlıspor clubs who played football in the 2021-2022 football season; 50 athletes in total. Vertical jump tests; squat jump (SJ), counter movement jump (CMJ), step jump (STJ) and spike jump (SPJ) were used as data collection tools in the study. As a balance test, the y balance test (YBT) was applied and the absolute reach scores of the athletes were calculated by dividing the sum of 3 successful reaches by 3 (Reach 1 + 2 + 3 / 3 (CM). To reveal the balance asymmetry values, the absolute value of the difference of the reaches made in the same direction was examined | (Right foot absolute reach - Left foot absolute reach) |. The analysis of the data obtained was provided by Pearson Correlation analysis method using SPSS program.