Erektil disfonksiyon ve prematür ejakülasyon tanısı konulan hastaların eşlerinde/partnerlerinde kadın cinsel fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of female sexual dysfunction in spouses/partners of patients diagnosed with erectile dysfunction and premature ejaculation
- Tez No: 829050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH HIZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Cinsel sağlık, sağlıklı birey olma kavramının bir parçasıdır. Sağlıklı cinsel işlev, cinsel aktiviteden zevk alma ve doyuma ulaşma durumu, fiziksel ve ruhsal iyilik hali ile yakından ilgilidir. Erektil Disfonksiyon (ED) ve Prematür Ejakülasyon (PE) erkeklerde en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluklarıdır. Azalan cinsel işlev kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Sadece erkekler için değil; aynı zamanda kadın partnerleri için de rahatsız edici olmaktadır. Çalışmamızda PE ve ED tanısı alan erkek hastaların partnerlerindeki cinsel işlevin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 1 Ocak 2022 – 1 Ocak 2023 tarihleri arasında Dr.Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi üroloji polikliniğine erken boşalma ve sertleşme sorunları ile başvuran 18-70 yaş arası 151 hasta ve onların eşleri/partnerleri dahil edilmiştir. Hastalar kliniğimiz rutin pratiğinde Avrupa Üroloji Derneğinin kılavuzundaki önerilere uygun şekilde değerlendirilmektedir. Bu çerçevede alınan anamnezler, yapılan fizik muayeneler ve doldurulan anketler prospektif olarak incelenmiştir. ED varlığı ve şiddeti muayene esnasında doldurulan Uluslararası Erektil İşlev Formu-15 (IIEF-15) ile, PE varlığı ve şiddeti ise Prematür Ejakülasyon Değerlendirme Anketi (PEDT) ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme ölçeklerini eksik şekilde dolduran hastalar ve eşleri çalışma dışı bırakılmıştır. IIEF-15 sonucu 25'in altında olan hastalar ED grubunu, 26 ve üzerinde olanlar kontrol grubunu oluşturmaktadır. PEDT puanı 11 ve üzerinde olan hastalar PE grubunu oluştururken, 10 ve altında puan alan hastalar kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan 151 erkeğin 71'inde (%47) sadece PE, 58'inde (%38) sadece ED, 22'sinde (%14) hem PE hem de ED olduğu görülmüştür. Bu hastaların eşlerindeki cinsel işlevi ve cinsel işlev bozukluklarını değerlendirmek için Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI) ve Kadın Cinsel Sıkıntı Envanteri (FSDS-R) kullanılmıştır. FSFI toplam 19 sorudan oluşan, cinsel isteği, uyarılmayı, lubrikasyonu, orgazmı, memnuniyeti ve ağrıyı değerlendirmek için oluşturulmuş bir ölçektir, FSFI kullanılarak kadın cinsel işlevi temel boyutları ile değerlerlendirildi. FSFD-R ölçeği cinsel disfonksiyon varlığını saptamak için kullanıldı. FSDS-R sonucu 12 ve üzerinde olan kadınlar cinsel işlev bozukluğuna sahip (FSD) olarak kabul edildi. Sonucu 11 ve altı olan kadınlar kontrol grubuna dahil edildi. Bulgular: 151 hastanın 93'ü (%61) PE olan grupta, 58'i (%39) PE olmayan grupta yer almaktadır. PE olan grubun yaş ortalaması 43, eşlerinin ise 44 idi. Kontrol grubundaki erkeklerin yaş ortalaması 40 iken eşlerinin yaş ortalaması 41 idi. 151 hastanın 80'i (%53) ED olan grupta 71'i (%47) kontrol grubunda yer almaktadır. ED grubunun yaş ortalaması 49, eşlerinin 46 idi. ED olmayan gruptaki erkeklerin yaş ortalaması 40, eşlerinin 37 idi. FSDS-R skoru 12 ve üzerinde olup FSD grubuna alınan 59 kadın vardı. FSD grubundaki kadınların eşlerinin %50,8'inde PE, %67,8'inde ED saptandı. Kontrol grubunda yer alan 69 kadının eşlerinde ise PE ve ED sıklığı sırasıyla %24,6 ve %39,1 idi. PE ve ED tanısı alan erkeklerin eşlerinde FSD görülme sıklığı sırasıyla %63,8 ve %59,7 idi. Kontrol grubunda ise %35,8 ve % 31,1 olarak bulundu. Partnerinde PE olan kadınların FSFI alanlarından; cinsel uyarılma skorları (p=0.001), lubrikasyon skorları (p=0.002), orgazm skorları (p=0.001), memnuniyet skorları (p=0,001) ve ağrı/rahatsızlık skorları (p=0.002) kontrol grubunda anlamlı olarak yüksek bulunurken, cinsel istek alan skoru kontrol grubunda daha yüksek olmasına rağmen bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Partnerinde ED olan kadınların Toplam FSFI skoru dahil tüm FSFI alan skorları kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0.001). Eşinde PE olan kadınların ortalama FSDS-R skoru 16,73 iken kontrol grubunda 10,74 idi (p=0,003). Eşinde ED olan kadınların ortalama FSDS-R skoru 15,66 iken kontrol grubunda 9,96 idi (p=0,002). PEDT, IIEF-15 EF ve FSDS-R skorları arasında yapılan korelasyon analizinde PEDT ile FSDS-R skoru arasında orta derecede güçlü (Rho=0,336 p=0,001), IIEF-15 EF ile FSDS-R skoru arasında orta derecede güçlü negatif korelasyon saptandı (Rho=-0,399 p=0,001). Sonuç: PE ve ED toplumda prevelansı oldukça yüksek cinsel işlev bozuklukları olup sadece hastanın kendisini ve cinsel yaşamını değil, aynı zamanda partnerini de etkilemektedir. Çalışmamız sonucunda ED'nin ve PE'nin şiddeti arttıkça, hastalık tablosu ağırlaştıkça eşlerindeki/partnerlerindeki kadın cinsel işlevi anlamlı şekilde bozulmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla mevcut çalışmamız erkek cinsel işlev bozukluklarından ED'nin ve PE'nin kadın cinsel işlevine etkisini araştıran en kapsamlı çalışmadır. FSD'leri değerlendirirken PE ve ED ile aralarındaki etkileşim göz ardı edilmemelidir. Çiftlerin cinsel sorunları incelenirken eş zamanlı olarak partnerin de ele alınması gerekmektedir. Çalışmamızdan elde edilen bulguların daha yüksek sayıda örneklem gruplarını içerecek çok merkezli çalışmalar ile konfirme edilmesi prematür ejakülasyon, erektil disfonksiyon gibi erkek cinsel işlev bozukluklarının eşlerinin/partnerlerinin cinsel işlevine olan etkisinin daha iyi anlaşılabilmesine katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Sexual health is part of the concept of being a healthy individual. Healthy sexual function, the ability to enjoy sexual activity and achieve satisfaction are closely related to physical and mental well-being. Erectile Dysfunction (ED) and Premature Ejaculation (PE) are the most common sexual dysfunctions in men. Decreased sexual function negatively affects the quality of life of individuals. It is uncomfortable not only for men but also for their female partners. In our study, we aimed to evaluate the sexual function of the partners of male patients diagnosed with PE and ED. Materials and Methods: This study included 151 patients aged 18-70 years who applied to the urology outpatient clinic of Dr.Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital between January 1, 2022 and January 1, 2023, and their spouses/partners. In the routine practice of our clinic, patients are evaluated in accordance with the recommendations in the guideline of the European Association of Urology. In this context, the anamnesis, physical examinations and completed questionnaires were examined prospectively. The presence and severity of ED were evaluated with the International Erectile Function Form-15 (IIEF-15) filled during the examination, and the presence and severity of PE were evaluated with the Premature Ejaculation Evaluation Questionnaire (PEDT). Patients and their spouses who filled in the evaluation scales incompletely were excluded from the study. Patients with an IIEF-15 result below 25 constitute the ED group, and those with a score of 26 and above constitute the control group. Patients with a PEDT score of 10 and above constituted the PE group, while patients with a score below 10 were included in the study as the control group. Of the 151 men included in the study, 71 (47%) had only PE, 58 (38%) had only ED, and 22 (14%) had both PE and ED. The Female Sexual Dysfunction Scale (FSFI) and the Female Sexual Distress Inventory (FSDS-R) were used to evaluate sexual function and sexual dysfunctions in the partners of these patients. FSFI is a 19-item scale designed to evaluate sexual desire, arousal, lubrication, orgasm, satisfaction and pain. Female sexual function was evaluated with its basic dimensions using FSFI. The FSFD-R scale was used to detect the presence of sexual dysfunction. Women with an FSDSR score of 12 and above were considered to have sexual dysfunction (FSD). Women with a score of 11 and below were included in the control group. Results: Of the 151 patients, 93 (61%) were in the PE group and 58 (39%) were in the non-PE group. The mean age of the group with PE was 43, and their spouse was 44. While the mean age of the men in the control group was 40, the mean age of their spouses was 41. Of the 151 patients, 80 (53%) were in the ED group and 71 (47%) were in the control group. The mean age of the ED group was 49, and their spouse was 46. The mean age of the men in the non-ED group was 40, and their spouses were 37. There were 59 women with an FSDS-R score of 12 and above and included in the FSD group. PE was found in 50.8% of the spouses of the women in the FSD group, and ED in 67.8% of them. In the spouses of 69 women in the control group, the frequency of PE and ED was 24.6% and 39.1%, respectively. The incidence of FSD in the spouses of men diagnosed with PE and ED was 63.8% and 59.7%, respectively. In the control group, it was found to be 35.8% and 31.1%. From the FSFI subgroups of women with PE in their partner; While sexual arousal scores (p=0.001), lubrication scores (p=0.002), orgasm scores (p=0.001), satisfaction scores (p=0.001) and pain/discomfort scores (p=0.002) were found to be significantly higher in the control group, sexual arousal scores (p=0.002) were significantly higher in the control group. Although the request subgroup score was higher in the control group, this elevation was not statistically significant (p>0.05). All FSFI subgroup scores, including the Total FSFI score, of women with ED in their partner were significantly lower than the control group (p=0.001). The mean FSDS-R score of women with a spouse with PE was 16.73, while it was 10.74 in the control group (p=0.003). The mean FSDS-R score of women with a spouse with ED was 15.66, while it was 9.96 in the control group (p=0.002). In the correlation analysis between PEDT, IIEF-15 EF and FSDS-R scores, a moderately strong negative correlation was found between PEDT and FSDS-R scores (Rho=0.336 p=0.001), and a moderately strong negative correlation was found between IIEF-15 EF and FSDS-R scores. (Rho=-0.399 p=0.001). Conclusion: PE and ED are sexual dysfunctions with a very high prevalence in the society, and they affect not only the patient himself and his sexual life, but also his partner. As a result of our study, as the severity of ED and PE increases and the disease picture worsens, the sexual function of women in their partners deteriorates significantly. To the best of our knowledge, our current study is the most comprehensive study investigating the effects of male sexual dysfunctions, ED and PE, on female sexual function. The interaction between PE and ED should not be ignored when evaluating FSDs. While examining the sexual problems of the couples, it is necessary to consider the partner at the same time. We think that confirming the findings of our study with multicenter studies that will include larger sample groups will contribute to a better understanding of the effects of male sexual dysfunctions such as premature ejaculation and erectile dysfunction on the sexual function of their partners.