Hadamard kesirli sınır değer problemlerinin pozitif çözümleri
Positive solutions of hadamard fractional boundary value problems
  1. Tez No: 829133
  2. Yazar: CEREN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA YÖRÜK DEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez esas olarak 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu hakkında genel bilgiler verilip, bu konuda yapılmış bazı çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, tez için yardımcı temel kavramlar olan Hadamard kesirli hesap tekniği, fonksiyonel analizde bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Hadamard kesirli türev içeren sınır değer probleminin pozitif çözümlerinin varlığı beş fonksiyonel sabit nokta teoremi yardımıyla ispatlanmıştır. Ayrıca bu teoremin geçerliliğini gösteren bir örnek sunulmuştur. Son bölümde ise yapılan çalışmalardan elde edilen bilgilerin sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of four chapters. In the first chapter, general information about the thesis topic was given and some studies on this subject were mentioned. In the second chapter, Hadamard fractional calculus technique, which are auxiliary basic concepts for the thesis, some basic definitions and theorems in functional analysis are included. In the third chapter, the existence of positive solutions of the boundary value problem involving the Hadamard fractional derivative is proved with the help of the five functional fixed point theorem. In addition, an example showing the validity of this theorem is presented. In the final chapter, the results of the information obtained from the studies are given.