A study of the behavior of vehicle platoon under new communication topology
Yeni haberleşme topolojisi altında araç takımı davranışının incelenmesi
- Tez No: 829222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ABDULKADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Trafik akışı, güvenlik, yakıt ekonomisi ve karbondioksit (CO2) emisyonlarının düşürülmesi ile ilgili sayısız soruna bir çözüm olarak araç müfrezesinin konuşlandırılması, son yıllarda araştırmalarda büyük ilgi uyandırdı. Bu tez, iletişim maliyetlerini azaltmak için BDOL adlı yeni bir topoloji önermektedir çünkü maliyetin düşürülmesi iş sektörü için gerekli ve hayati önem taşımaktadır. BDOL topolojisi, BDL topolojisinin bir gevşemesi olduğu için, BDL topolojisinden daha ucuzdur. İlk olarak, dinamik sistemin dizi kararlılığını göstermek için BDL topolojisini kullanan sayısal bir karşılaştırma kullanılır. Daha sonra, önerilen topolojinin ne kadar iyi performans gösterdiğini değerlendirmek için kapsamlı bir bilgisayar tabanlı simülasyon kullanıldı. Pek çok araç, minimum düzeyde kabul edilebilir araçlar arası mesafeyi korurken hem düz hem de virajlı yollarda test edilen homojen bir müfrezeye monte edilir. Topolojimizin performansını değerlendirdik ve dizi kararlılığını çeşitli koşullar altında test ettik. Bir müfrezenin düz bir yolda rahatsızlık vererek veya olmadan gitmesine ek olarak, virajlı bir rayın hız bozukluğunun müfrezeyi nasıl etkileyebileceği de araştırılır. Sonuçlar, önerilen topolojinin istenen hedeflere ne kadar başarılı bir şekilde ulaştığını gösterir.
Özet (Çeviri)
The deployment of vehicle platooning as a solution to numerous issues with traffic flow, safety, fuel economy, and lowering carbon dioxide (CO2) emissions has generated a lot of interest in research during the past years. This thesis proposes a new topology called BDOL to reduce communication costs because cost reduction is essential and vital to the business sector. Due to the fact that the BDOL topology is a relaxation of the BDL topology, it is less expensive than the BDL topology. First, a numerical comparison using BDL topology is used to demonstrate the dynamical system's string stability. After then, a thorough computer-based simulation was used to assess how well the suggested topology performed. Many vehicles are assembled into a homogeneous platoon that is tested on both straight and curved tracks while maintaining the minimally acceptable inter-vehicle spacing. We assessed our topology's performance and put its string stability to the test under various conditions. In addition to a platoon going on a straight track with or without disturbance, it is also explored how a curved track's velocity disturbance may affect the platoon. The outcomes show how successfully the suggested topology accomplishes the desired goals.