Contemporary architecture office practice in Pakistan in terms of human and space
İnsan ve mekan açısından Pakistan'da çağdaş mimarlık ofisi uygulaması
  1. Tez No: 829223
  2. Yazar: MUHAMMAD SALMAN SHAHID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YEDEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mimari, barınak, rahatlık ve yer gibi insan gereksinimleriyle tanımlanır. Ancak insanlar olarak başka ihtiyaçlarımız var; yaratma, inşa etme, oynama, hayatta kalma, yaşama ve iletişim kurma ihtiyacı. Bu fikirlerin nasıl kesiştiği sorusunu ele almak için insan ve mimari mekan arasındaki ilişki yakıt görevi görecektir. Bu tez, çağdaş mimariyi ve insan ve mekan açısından yeni gelişmeleri ve bu ilkelerin Pakistan'da ne ölçüde yararlı ve gerekli olduğunu araştırıyor. İnsan ve mimari mekan ilişkisi çoğunlukla işlev, ölçek ve insan boyutlarına dayalıdır ve tasarlama veya inşa etme yolumuz bu değişimlerden geçer ve buna göre mimar, insan ihtiyaçlarına göre tasarlama yeteneğini kullanarak ne yaratacağına karar verebilir. Araştırma yoluyla keşfedilerek, bu ilişkinin gerçek potansiyeli tanımlanabilir ve bir mimar ile diğer alanlara ait diğer insanlar arasındaki anlayışı geliştirmek için genişletilebilir. Bu tezde dört önemli mimari mekan ayrıntılı olarak ele alınacak ve ardından Pakistanlı mimarlara bu mekanların çağdaş mimarlık pratiklerini etkileyip etkilemediği sorulacaktır.
Özet (Çeviri)
Architecture is defined by human requirements, such as shelter, comfort, and place. As humans, however, we have other needs, the need to create, construct, play, survive, inhabit and communicate. In order to address the question of how these ideas intersect, the relationship between human and architectural space will serve as fuel. This thesis explores the contemporary architecture and new development in terms of human and space and to what extent are these principles helpful and needed in Pakistan. Human and architectural space relation is mostly based on function, scale and human dimensions and our way to design or build goes through these changes and then accordingly the architect can decide what to create by using his ability to design according to human needs. By exploring through research, the real potential of this relationship can be defined and expanded to improve the understanding between an architect and other humans who belong to other fields. In this thesis four important architectural spaces will be discussed in detail and then architects of Pakistan will be asked whether these spaces affect their contemporary architecture practice or not.