Uzaktan veya hibrit çalışanlarda iş yaşam dengesinin duygusal tükenmişlik üzerindeki etkisinde erteleme davranışının rolü
The role of procrastination behavior in the effect of work-life balance on emotional exhaustion in remote or hybrid employees
  1. Tez No: 829310
  2. Yazar: EMİRHAN TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYDIN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya genelinde yayılım gösteren Covid-19 virüsü toplumların farklı alanlardaki uygulamalarına ilişkin çeşitli değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Bunlar arasında en çok hissedilenler arasında, ekonomiler, iş yaşam dengeleri ve bireylerin psikolojik durumlarındaki değişiklikler bulunmaktadır. Bu çalışmada değişen çalışma dinamikleri özelinde hibrit veya tamamen uzaktan çalışan bireylerin erteleme davranışına bağlı olarak iş yaşam dengesinde gerçekleşen değişiklikler incelenmiş olup, bunun duygusal tükenmişlik üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Araştırma için kullanılan örneklemde ağırlıklı İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir illerinde belirtilen çalışma modellerine sahip bireyler üzerinde İş-Yaşam Dengesi, İşi Erteleme Davranışı ve Duygusal Tükenmişlik ölçekleri uygulanmıştır. Bahsi geçen ölçekler toplam 5 aylık süre içerisinde 261 çalışan tarafından değerlendirilmiştir. Bu çalışanlar arasında yapılan uygulamada 58 kişi ofisten çalıştığı için değerlendirmeye alınmamıştır. Yapılan analizler sonucunda iş yaşam dengesindeki bozulmanın bireylerin tükenmişlik düzeyinde etkili olduğu görülmektedir. Tükenmişlik durumunun da bireyde başarısızlık hissi, duygusal tükenme ve zaman içerisinde duyarsızlaşma etkilerinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 virus, which has spread worldwide, has brought various changes to different aspects of communities. Between the most noticeable ones are the changes in economies, work-life balance, and individuals' psychological conditions. Within this practice, it examines the changes in work dynamics, specifically in the context of individuals working remotely or in hybrid and explores the resulting changes in work-life balance due to procrastination behavior. Furthermore, the practice addresses the effects of these changes on emotional exhaustion. The example used for this research composed primarily of individuals in Istanbul, as well as in Ankara and Izmir, who were engaged in the determinate work models. Work-Life Balance, Procrastination Behavior, and Emotional Exhaustion scales were applied to these individuals. The mentioned scales were utilized by 261 employees within 5 months. The data obtained from the 58 commuting employees were discarded. The analysis indicates that the disruption in work-life balance has a significant impact on individuals' levels of exhaustion. It is observed that exhaustion is associated with failure feeling, emotional exhaustion, and depersonalization in the course of time.