Cengiz Aytmatov'un roman ve hikayelerinde antroponimler
Anthroponyms in Cengiz Aytmatov's novals and stories
  1. Tez No: 966111
  2. Yazar: AYLİN ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Cengiz Aytmatov'un roman ve hikâyelerinde yer alan antroponimlerin (kişiadlarının), yazınkişiadbilim bağlamında incelenmesini konu edinmektedir. Çalışma, yazarın 10 romanı ve 10 hikâyesi olmak üzere toplam 20 eserine dayanmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve kullanılan literatür üzerinde durulmuş; yazınkişiadbilim alanındaki kuramsal arka plan özetlenmiştir. İlk bölümde, adlandırma süreci ve özel adların dilbilimsel incelemesine dair temel kavramlar açıklanmış; adbilim, antroponimi ve yazınkişiadbilim alt alanı kuramsal yönüyle ele alınmıştır. İkinci bölümde, Cengiz Aytmatov'un eserlerindeki kişiadları, ad türlerine göre gruplandırılmış; lakaplar, takma adlar ve unvanlar gibi farklı antroponim biçimlerinin işlevsel kullanımları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, kişiadları anlam ve kullanım amaçları çerçevesinde değerlendirilmiş; leksik-semantik çözümlemelerle adların anlatıdaki sembolik ve kültürel rollerine odaklanılmıştır. Dördüncü bölümde, adların biçimsel yapıları temel alınarak basit, türemiş ve birleşik yapılı örnekler incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde ise, kişiadları etimolojik açıdan sınıflandırılmış; Rusça, Arapça, Farsça ve diğer dillerden alıntılanan isimlerin dağılımı analiz edilmiştir. Her bölüm sonunda elde edilen bulgular grafiklerle desteklenmiş, sonuç bölümünde ise öne çıkan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the anthroponyms (personal names) found in the novels and stories of Cengiz Aytmatov within the framework of literary anthroponymy. The study is based on a total of 20 works by the author, including 10 novels and 10 stories. The introduction outlines the scope, methodology, and literature used in the research, providing a theoretical background on literary anthroponymy. The first chapter presents key concepts related to naming and the linguistic analysis of proper names, focusing on onomastics, anthroponymy, and the subfield of literary anthroponymy. In the second chapter, the personal names in Aytmatov's works are classified according to type, highlighting the functional use of nicknames, pseudonyms, and titles. The third chapter explores the names in terms of meaning and intended function, emphasizing their symbolic and cultural roles through lexical-semantic analysis. In the fourth chapter, names are examined structurally as simple, derived, or compound. The fifth and final chapter classifies the names etymologically, analyzing the distribution of names of Russian, Arabic, Persian, and other origins. Findings are supported with graphical data at the end of each chapter, and the conclusion provides a comprehensive evaluation based on the overall results.