Determination of triptans in pharmaceutical preparations
İlaç hazırlıklarında triptanların belirlenmesi
  1. Tez No: 829489
  2. Yazar: AHMED OTHMAN AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
5-HT1-reseptör agonistleri olarak adlandırılan triptanlar, migren ve diğer bazı baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılan ilaç gruplarıdır. Bu çalışmada, 1B ve 1D alt tipleri için seçici bir serotonin reseptör agonisti olarak zolmitriptan ve Sumatriptan incelenmiştir. Bu çalışma, oksidasyon birleştirme reaksiyonu kullanarak triptan ilaçlarının (sumatriptan ve zolmitriptan) farmasötik preparasyonlarından kalitatif tayinini araştırmak için yapılmıştır. Oksitleyici bir ajan olarak potasyum permanganatın varlığında beş farklı türde bağlanma reaksiyonu kullanarak ilaçların etkileşimini inceledik. Nihai ürün, Uv-VIs spektrofotometresi altında analiz edildi ve zol-shc, zol-azo, zol-oxi, zol-chro ve zol-blrch'den elde edilen ürünün 510 nm, 540 nm'de maksimum absorbans verdiği bulundu, Sırasıyla 490 nm, 520 nm, 505 nm dalga boyları, 240 nm'de zolmitriptan ile karşılaştırın. 280 nm'lik saf sumatriptan ile karşılaştırıldığında sırasıyla suma-shc, suma-azo, suma-oxi, suma-chro ve suma-blrch 525 nm, 540nm, 515 nm, 530nm, 520 nm ve 480 nm dalga boyları için benzer sonuçlar gözlendi.
Özet (Çeviri)
Triptans referred as 5-HT1-receptor agonists are groups of medicines, that are utilized to treat migraine and certain other headaches. İn this study, zolmitriptan and Sumatriptan as a selective serotonin receptor agonist for the 1B and 1D subtypes have been studied. This study was conducted to investigate the qualitative determination of triptan drugs (sumatriptan and zolmitriptan) from their pharmaceutical preparation by using oxidation coupling reaction. We studied the interaction of drugs by using five different type of coupling reactions in the presence of potassium permanganate as an oxidizing agent. The final product was analysed under Uv-VIs spectrophotometer, and it was found that, the resultant product of zol-shc, zol-azo, zol-oxi, zol-chro and zol-blrch give maximum absorbance at 510 nm, 540 nm, 490 nm, 520 nm, 505 nm of wavelength repectively, compare to zolmitriptan at 240 nm. Similar results were observed for suma-shc, suma-azo, suma-oxi, suma-chro and suma-blrch 525 nm, 540nm, 515 nm, 530nm, 520 nm and 480 nm of wavelength respectively compared to pure sumatriptan of 280 nm