Application of cloud point extraction for nickel and zinc ions in water samples
Su örneklerinde nikel ve çinko iyonları için bulut noktası ekstraksiyon uygulaması
- Tez No: 829491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, metal iyonları da dahil olmak üzere çeşitli bileşikleri ayırmak ve zenginleştirmek için (CPE) teknolojisinin kullanımını incelemektedir. Diğer ekstraksiyon yaklaşımlarında olduğu gibi, izolatların CPE ile ayrılması avantajı, yüksek etkinlik, hassasiyet, en küçük miktarda numuneden basit ve güvenli bir şekilde elde edildi. Bu çalışma, çok çeşitli analizler için en son CPE tekniklerini inceledi ve CPE'de çeşitli çevresel numunelerdeki metalleri tanımlama ve miktarını belirlemeye yönelik son gelişmelerle birlikte. CPE'den sonra ditiyokarbamat kullanılarak ve bunun spektrofotometrik analizi sulu çözeltilerdeki iz ve ağır metalleri ölçmek için kullanıldı. İyonik olmayan bir yüzey aktif madde olan Triton X-400, optimum ekstraksiyon ve pH, reaktif konsantrasyonu, süre ve sıcaklık dahil çalışma parametrelerini belirlemek için kullanıldı. Bu çalışmadan, Nikel ve Çinko içeren ditiyokarbamat komplekslerinin maksimum 624 ve 579 nm absorpsiyon dalga boyuna, 9.91–800 ve 16–1000 ng.ml-1 aralığında lineerlik değerlerine, 2.9 tespit limitlerine sahip olduğu sonucuna vardık. ve 4.8 ve sırasıyla 0.0197 ve 0.0343'lük kök ortalama kare tahmin hatası (RMSEP). Dolayısıyla, uygulanan yaklaşımla neredeyse %92,45–102,5 oranında eser miktarda ağır metal sudan geri kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of (CPE) technology for separating and preconcentrating various compounds, including metal ions. Like any other extraction approach, advantage of separation of isolates with CPE was obtained with high efficacy, sensitivity from smallest quantity of sample simply and safely. This study examined the latest CPE techniques for a wide range of analyses, with recent advancement in CPE for identifying and quantifying metals in various environmental samples. After CPE by using dithiocarbamate and its spectrophotometrical analysis was used to measured the trace and heavy metals in aqueous solutions. Triton X-400, a non-ionic surfactant, was used to determine optimum extraction and operational parameters, including pH, reagent concentration, duration and temperature. From this study we conclude that, dithiocarbamate complexes with Nickel and Zinc had a maximum absorption wavelength of 624 and 579 nm, with linearity values in the range of 9.91–800 and 16–1000 ng.ml−1, detection limits of 2.9 and 4.8, and root mean square error of prediction (RMSEP) of 0.0197 and 0.0343 respectively. Hence, with applied approach almost 92.45–102.5% trace heavy metals were recovered from water