Heaviness and extraposition effect on the processing of sentential subjects by l1 and l2 speakers
Tümcesel öznelerin ana dil ve ikinci dilde işlenmesinde uzunluk ve dışa kaydırma kuralının etkisi
- Tez No: 829522
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, İngilizcede tümcecik olan öznelerin tümce işlemesine odaklanmaktadır. Özne uzunluğu ve bunun alternatifi olarak özneyi dışa kaydırma kuralının tümcesel öznelerin ikinci dilde işlemede rolü olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla yapılan kendi hızında okuma deneyine katılan katılımcılar ana dili Türkçe olan (S=13), ana dili Almanca olan (S=10) ve ana dili İngilizce olan (S=13) olmak üzere üç gruptan oluşmuştur. Deneyde kullanılan tümceler ve veri toplama süreci İngilizce olduğu için ilk iki grubun CEFR'a göre en az B2 düzeyinde İngilizce bildikleri TOEFL veya IELTS sonuçları ile kanıtlanmıştır. Çalışma için tasarlanmış olan kendi hızında okuma deneyi sırasında katılımcılara tümcesel öznelerin farklı uzunluklarda ve farklı konumlarda olduğu tümceler gösterilmiş ve katılımcıların özne ve yüklemi okuduktan sonraki okuma süreleri istatistiksel olarak incelenmiştir. Deneyin sonucunda elde edilen bulgular yüklemi işlemenin ana dili ve ikinci dili İngilizce olan kişiler arasında farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, önceki kuram ve araştırmaların ışığında da tümce işleme sürecinde ögelerin işlemesinde yüklemin önemli bir unsur olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bellekte saklanan sözcük sayısının da tümce işlemede önemli bir etken olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses in the sentence processing of sentential subjects in English and tries to find out if the phenomenon“heavy-NP shift”and“extraposition”of sentential subjects in different sentential subject length and sentential subject position conditions play a role in sentence processing in L2. The participants were composed of three native-language groups, Turkish native speakers (N=13), German native speakers (N=10) and English native speakers (N=13). Since the data collection process was English, the first two groups showed their English proficiency, B2 at the lowest level due to the level of the experimental items according to CEFR. A self-paced reading experiment, during which sentences with sentential subjects in English at different lengths and in different positions, were shown to the participants and statistical analyses were applied to the reading times of the participants while they were processing the subject and the verb. The result yielded that verb processing was the one which different between L1 and L2 speakers of English and this thesis proposes in the light of the previous theories and studies that these results may have been observed as seeing the verb, as the head of a constituent, starts the attachment of the dependent constituents to the head, which is another stage in sentence processing after storing the previously seen words one by one.