Aytül Akal'ın çocuk kitaplarındaki söz varlığı
Aytul Akal's vocabulary in children's books
  1. Tez No: 829566
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR İPEK EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu araştırmada, Aytül Akal'ın çocuk kitaplarındaki söz varlığı ögelerini; atasözleri, deyimler, ikilemeler, kalıp sözler, terimler bağlamında incelemek ve bu ögelerin kullanım sıklıklarını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden“doküman incelemesi yöntemi”kullanılmıştır. Öncelikle Aytül Akal'ın yazdığı, kitapçıların ve yayınevlerinin çok satanlar listesinden seçilen roman, hikâye, masal türündeki toplam 40 kitap tek tek incelenmiş; ardından kullanılan söz varlığı ögeleri belirlenmiştir. Belirlenen ögelerin (atasözleri, deyimler, ikilemeler, kalıp sözler, terimler) sıklıkları tablolaştırılmış ve kitaplardan doğrudan alıntılar yapılarak sunulmuştur. İnceleme sonucunda, Türkçenin söz varlığı ve anlatım olanaklarını yansıttığı; çocukların söz varlığı dağarcıklarını geliştirebilecek nitelikte olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the vocabulary items in Aytül Akal's children's books in the context of proverbs, idioms, dilemmas, phrases and terms and to determine the frequency of use of these items. For this purpose,“document analysis method”, one of the qualitative research methods, was used. First of all, a total of 40 books in the genres of novels, stories and fairy tales written by Aytül Akal and selected from the bestseller lists of bookstores and publishing houses were analyzed one by one; then the vocabulary items used were determined. The frequencies of the identified items (proverbs, idioms, phrases, phrases, terms) were tabulated and presented with direct quotations from the books. As a result of the analysis, it was evaluated that the books reflect the vocabulary and expression possibilities of Turkish and are capable of developing children's vocabulary repertoire.