Örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve örgütsel sağlık kavramları arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
A research on the relationships between organizational justice, organizational commitment and organizational health
  1. Tez No: 829602
  2. Yazar: HASAN FİKRİ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Örgüt içerisinde adaletli uygulamaların var olması çalışanların bağlılık düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir. Buna bağlı olarak çalışanların örgütsel bağlılıklarının yüksek olduğu görülmektedir. Örgütsel adaletin ve örgütsel bağlılığın da sağlıklı bir örgüt yapısı için oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve örgütsel sağlık kavramları ve aralarındaki ilişkilerin ortaya çıkartılması büyük bir önem taşımaktadır. Bu kapsamda; Isparta ilinde gıda, makina ve ısı sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren belirli şirketlerdeki çalışanların örgütsel adalet, örgütsel bağlılık, örgütsel sağlık algılarının belirlenmesi, bu algılarının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin ortaya çıkartılması ve örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve örgütsel sağlık değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelemesi amacıyla bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi tercih edilerek, şirket çalışanlarına anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, örgütsel adalet, örgütsel bağlılık, örgütsel sağlık değişkenlerinin birbirleri arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve örgütsel sağlık değişkenlerinin birbirleri arasındaki ilişkilerin ortaya çıkartılmasıyla literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Ayrıca; çalışanların örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve örgütsel sağlık algılarının demografik özelliklerine göre kısmen anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence of fair practices in the organization positively affects the commitment levels of employees. As a result, employees have high levels of organizational commitment. It is known that organizational justice and organizational commitment are important for a healthy organizational structure. As a result, it is critical to reveal the concepts of organizational justice, organizational commitment and organizational health, as well as the relationships between them. In this context, this study aims to determine the organizational justice, organizational commitment and organizational health perceptions of business employees operating in the food, machinery and heat industry sectors in Isparta province to determine whether these perceptions differ according to demographic characteristics and to reveal the relationships between organizational justice, organizational commitment and organizational health variables. The survey was conducted by using convenience sampling method and a questionnaire was administered to company employees. The results of the survey were analyzed using SPSS 22.0 statistics package program. The study found a positive and significant relationship between organizational justice, organizational commitment, and organizational health variables. It was aimed to contribute to the literature by revealing the relationships between organizational justice, organizational commitment and organizational health. It was also concluded that demographic characteristics had a partially significant difference in employees' perceptions of organizational justice, organizational commitment, and organizational health.