Lise öğrencilerinde öz yeterlik, hedef yönelimi ve bazı değişkenlerin motivasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of self-efficacy, goal orientation and some variables on motivation in high school students
- Tez No: 829611
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırmanın amacı; lise öğrencilerinde, öz yeterlik, hedef yönelimi ve bazı değişkenlerin (öğrencinin cinsiyeti, okuduğu okul türü ve sınıf seviyesi, kardeş sayısı, anne-baba eğitim durumu ve anne baba birliktelik durumu) motivasyon üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için öncelikle“Öğrenmeye İlişkin Motivasyon Ölçeği”geliştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modelinin hem korelasyon hem de karşılaştırma türü kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İstanbul ilinde, 2021-2022 eğitim öğretim yılında resmi ortaöğretim kurumlarında eğitim gören 561 kız, 343 erkek olmak üzere toplam 904 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, öğrencilerin bazı kişisel özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, öğrencilerin öğrenmeye ilişkin motivasyonlarını ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenmeye İlişkin Motivasyon Ölçeği”ile“Genel Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Başarı (Amaç) Yönelimleri Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin normal dağılıma uygunluğunu belirlemek amacıyla Kolmogorov-Smirnov normallik testi yapılmıştır. Bu test sonucunda öğrenmeye ilişkin motivasyon değişkeni ile öz yeterlik değişkeninin normallik varsayımını sağlamadığı, hedef yönelimi değişkeninin ise normallik varsayımını sağladığı görülmüştür. Değişkenler arasındaki ilişki, Spearman Korelasyon ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede ise iki grup arası karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Üç ve üzeri olan grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi ve gruplar arası çoklu karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ayrıca öz yeterlik ve hedef yöneliminin öğrenmeye ilişkin motivasyonu yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of self-efficacy, goal orientation and some variables (gender, school type and grade level of the student, number of siblings, education level of the parents and coexistence of the parents) on motivation in high school students. In order to realize this aim, the Motivation Scale for Learning has been developed first. In the research, both correlation and comparison type of relational scanning model were used. The study group of the research consists of a total of 904 students, 561 girls and 343 boys, studying in public secondary education institutions in the 2021-2022 academic year in İstanbul. The data were collected using the“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine some personal characteristics of the students, the“Motivation Scale for Learning”developed by the researcher to measure the motivation of the students for learning, the“General Self-Efficacy Scale”and the“Achievement (Goal) Orientation Scale”. Kolmogorov-Smirnov normality test was used to determine the conformity of quantitative data with normal distribution. As a result of this test, it was seen that the variable of motivation for learning and the variable of self-efficacy did not provide the assumption of normality, while the variable of goal orientation provided the assumption of normality. The relationship between the variables was evaluated with Spearman Correlation. In statistical evaluation, Mann Whitney U test was used for comparisons between two groups. The Kruskal Wallis test was used to compare groups with three or more, and the Mann Whitney U test was used for multiple comparisons between groups. In addition, regression analysis was conducted to determine whether self-efficacy and goal orientation predict motivation for learning.