Sugammadeks'in ilgili bileşiklerinin ve bozundurma safsızlıklarının farmasötik form içerisinde valide edilmiş RP-UPLC metodu ile incelenmesi
Investigation of related compounds and degradation impurities of sugammadex in pharmaceutical form by validated RP-UPLC method
  1. Tez No: 829767
  2. Yazar: SONER TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sugammadeks, nöromüsküler blokajı hızlı bir şekilde tersine döndürebilen modifiye edilmiş bir γ-siklodekstrindir. Literatürde bu etken madde ve safsızlıklarının farmasötik form içerisinde bozundurma çalışmalarını da içeren valide edilmiş RP-UPLC yöntemi bulunmasına rağmen bu tez çalışmasında otoklavlanmış farmasötik preparat ve bozundurma ürünleri ile çalışılmıştır. Bu sayede termal sterilizasyon işlemi sonrası steril ürün içerisinde daha önceden dedekte edilemeyen ilgili bileşiklerin de dedeksiyonu sağlanmış ve bu şartlar altında yeniden validasyonu gerçekleştirilmiştir. Uygulanan valide RP-UPLC metodunda sabit faz olarak Waters Aquity® BEH C8, 50 x 2.1 mm, 1.7 µm kolonu 50ºC'deki kolon fırını sıcaklığında kullanıldı. Hareketli faz A olarak 2000 ml milli-Q su içerisinde 4.0 ml orto-fosforik asit içeren fosfat tamponu / asetonitril (95/5, h/h) ve hareketli faz B olarak ise 2000 ml milli-Q su içerisinde 4.0 ml orto-fosforik asit içeren fosfat tamponu / asetonitril (15/85, h/h) kullanıldı. Dalgaboyu olarak 210 nm kullanıldı. Kolon akış hızı 0.4 ml/dakika ve analiz süresi 15 dakika olarak uygulandı. Uygulanan gradyan programında ise başlangıç şartları %12 hareketli faz B içeriği ile başlayıp 10 dakikaya kadar %20 hareketli faz B içeriğine yükseltildi. 11. dakikada yeniden başlangıç şartı %12 hareketli faz B içeriğine dönülen gradyan program 15. dakikaya kadar bu şartlar altında devam etti. Bu çalışmada Sugammadeks alıkonma zamanı yaklaşık 5. dakika olarak bulundu. Gerçekleştirilen validasyon sonucunda metodun doğrusallık aralığı Sugammadeks için 0.00118 – 0.00449 mg/ml, kantitatif limiti (LOQ) 0.00118 mg/ml ve dedeksiyon limiti (LOD) 0.00039 olarak saptandı. Ortalama geri kazanım değeri ise Sugammadeks için % 98.7 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Sugammadex is a modified γ-cyclodextrin that can rapidly reverse neuromuscular blockade. Although there is a validated RP-UPLC method in the literature, including the degradation studies of these active substances and their impurities in pharmaceutical form, in this thesis study, autoclaved pharmaceutical preparations and degradation products were studied. In this way, after the thermal sterilization process, related substances that could not be detected before in the sterile product were also detected and revalidated under these conditions. In the applied validated RP-HPLC method, Waters Acquity® BEH C8, 50 x 2.1 mm, 1.7 µm column was used as the stationary phase at the column temperature of 50ºC. Phosphate buffer / acetonitrile (95/5, v/v) containing 4.0 ml ortho-phosphoric acid in 2000 ml milli-Q water as mobile phase A and phosphate buffer / acetonitrile (85/15, v/v) containing 4.0 ml ortho-phosphoric acid in 2000 ml milli-Q water as mobile phase B. The wavelength was 210 nm. The column flow rate was 0.4 ml/min and the run time was 15 minutes. In the applied gradient program, the initial conditions started with 12% mobile phase B content and increased to 20% mobile phase B content up to 10 minutes. The gradient program, which returned to the 12% mobile phase B content at the 11th minute, continued under these conditions until the 15th minute. Sugammadex retention time was found to be approximately 5 minutes in this study. As a result of the validation, the linearity range of the method was determined as 0.00118 – 0.00449 mg/ml, the quantitative limit (LOQ) was 0.00118 mg/ml and the detection limit (LOD) was 0.00039 for Sugammadex. The average recovery value for Sugammadex was calculated as 98.7%.