Beliren yetişkinlerde öz şefkatin affetme ve mükemmeliyetçilik açısından incelenmesi
Examination of self-compassion in emerging adults in terms of forgiveness and perfectionism
- Tez No: 829797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÖZDEMİR BİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik döneminde olan bireylerin öz şefkat düzeylerini uyumlu-uyumsuz mükemmeliyetçilik, affetme, yaş ve cinsiyetin anlamlı olarak yordayıp yordamadığını ilişkisel tarama modeli kullanarak araştırmaktır. Araştırmanın evrenini“beliren yetişkinlik dönemi”nde yer alan bireyler oluşturmaktadır. Katılımcılara kolay ulaşılabilir örnekleme yönteminden yararlanarak Google Formlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Örneklem, 18-29 yaş aralığında yer alan 534 kişiden (420 kadın, 114 erkek) oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“APS Mükemmeliyetçilik Ölçeği”,“Öz-Şefkat Ölçeği”,“Affedicilik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Mükemmeliyetçilik, affedicilik ve demografik özelliklerin (yaş, cinsiyet) öz şefkat ile ilişkisi Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, çoklu doğrusal regresyon analizi ile öz şefkatin, uyumlu-uyumsuz mükemmeliyetçilik, affedicilik, yaş ve cinsiyeti yordama düzeyi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether compatible or incompatible perfectionism, forgiveness, age and gender is significantly predicted the self-compassion levels of individuals in emerging adulthood by using the relational screening model. The content of the research consists of individuals who are in the“emerging adulthood period”. By using the easily accessible exemplification method, the researchers are reached through the“Google Forms.”The samples consisted of 534 people (420 women, 114 men) aged 18-29 years. As data collection tools,“APS Perfectionism Scale”,“Self-Compassion Scale”,“Forgiveness Scale,”and“Personal İnformation Form”which is created by the researchers were used. The relationship between perfectionism, forgiveness, and demographic. characteristics (like age and gender) and self-compassion was analyzed by using the Pearson correlation coefficient. With the multiple linear regression analysis, the predictive level of self-compassion, compatible or incompatible perfectionism, forgiveness, age and gender was determined.