Kutu oyunlarının 60 – 66 aylık çocukların bilişsel gelişim alanlarına ve çocukların oyun davranışlarına katkısı
The contribution of board games on cognitive areas and game behaviour of 60-66 months children
- Tez No: 829874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bilişsel becerilerin şekillendiği ve geliştiği çocukluk döneminde oyunlar çocuğun hayatında önemli bir yere sahiptir. Çocukların bu dönemde aile, okul ve akranları ile etkileşime çoğunlukla oyunlar yolu ile girmektedir. Bu açıdan bakıldığında bu dönemde çocukların hayatında oyunlar önemli bir yer tutmaktadır. Kutu oyunları eğitsel öğeler barındırdığından dolayı 60-66 aylık dönemdeki çocuklar kutu oyunları ile oynaması bilişsel gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Kutu oyunlarının 60 – 66 aylık çocukların bilişsel gelişim alanlarına etkisi bu araştırma kapsamında ele alınmıştır. Çalışma grubu, İstanbul ilinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel bir vakfın okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-66 aylık 10 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulamaya katılan on öğrenci 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz döneminde uygulama boyunca üç farklı kutu oyununu altı hafta süre ile, her bir kutu oyunu iki hafta olacak şekilde oynamışlardır. Araştırmada öğrenci, veli ve öğretmenlerin algılarını araştıran bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomonoloji ile desenlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak çocukların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu, okul öncesi çocukların bilişsel aktivitelerini belirlemek amacı ise yapılandırılmış gözlem formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda; öğrencilerin kutu oyunlarına yönelik bilişsel gelişim algıları, velilerin 60 – 66 aylık çocuklarına yönelik oyun algısı ve deneyimlerine yönelik tanımları, öğretmen bakış açısıyla 60-66 aylık öğrencilerin bilişsel gelişim düzeylerinin gözlem formu analizleri şeklinde üç temel bulguya ulaşılmıştır. Analiz sonucunda araştırmayı kapsayan üç temel bulguya ulaşılmıştır. Öğrencilerin dikkat sürelerinin uzadığı, işlem hızlarında artış, denge becerilerinde gelişme ve sıra bekleme, tebrik etme, kaybettiğinde üzüntüsünü yönetme gibi davranışlarında gelişmeler gözlemlenmiştir. Araştırmada öğrenci, veli ve öğretmenlerin kutu oyunlarını öğrenmeleri ve için her kademede eğitim ve ücretsiz materyal sağlanması, kutu oyunları ile ilgili yapılan araştırmaların çeşitlendirilerek artmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Games have an important place in a child's life during childhood, when cognitive skills are shaped and developed. During this period, children interact with family, school and peers mostly through games. From this perspective, games have an important place in children's lives in this period. Since board games contain educational elements, children aged 60-66 months playing with board games positively affects their cognitive development. The effect of board games on the cognitive development areas of 60-66 month old children was discussed within the scope of this research. The study group consists of 10 students aged 60-66 months who attend a pre-school education institution of a private foundation affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul. Ten students participating in the application played three different board games for six weeks, each game for two weeks, during the fall semester of the 2021-2022 academic year. This research, which investigates the perceptions of students, parents and teachers, was designed with phenomenology, one of the qualitative research methods. In the study, a semi-structured interview form was used as a data collection tool to determine the demographic information of children, and a structured observation form was used to determine the cognitive activities of preschool children. The data obtained was analyzed with the descriptive analysis technique. As a result of the analysis; three main findings were reached: students' cognitive development perceptions of board games, parents' definitions of their game perceptions and experiences for their 60-66 month old children, and observation form analyzes of the cognitive development levels of 60-66 month old students from the teacher's perspective. As a result of the analysis, three basic findings covering the research were reached. It has been observed that students' attention spans have increased, their processing speed has increased, their balance skills have improved, and their behaviors such as waiting for turns, congratulations, and managing their sadness when they lose have improved. In the research, suggestions were made for students, parents and teachers to learn about box games and to provide education and free materials at all levels, and to diversify and increase the research on box games.