Tedarik zinciri yönetiminde blok zincir uygulamaları
- Tez No: 829957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tedarik zincirlerini yönetirken, izlenebilirliğin yetersiz olması gibi sorunlarla sıkça karşılaşılmaktadır. Bu sorunların kaynağı, yetersiz ekipman, ödenek ve bilgi erişiminin sınırlı olması gibi faktörlerdir. Bu durumda, gereken düzeltici müdahaleler yeterince yapılamamaktadır. Tedarik zincirleri, hammaddelerin farklı yerlerden tedarik edilmesi, çeşitli üretim süreçleri, farklı ülkelerden çok çeşitli paydaşların dâhil olduğu dağıtım kanalları ve ürünlerin farklı coğrafyalardan geçmesi gibi faktörler nedeniyle giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Bu kompleks yapıya ek olarak, belgelerin kaybolması, güvensizlik duygusu, farklı ödeme şekilleri ve gümrük uygulamaları da sorunlar yaratmaktadır. Ancak, blok zincir teknolojisi tedarik zincirindeki bu sorunlara çözümler sunabilir. Blok zincir teknolojisi ile tedarik zincirindeki her bir bileşenin optimize edilmesi, operasyonel verimliliğin artırılması, tedarikçi ilişkilerinin güçlendirilmesi ve müşteri memnuniyetinin artırılması hedeflerine daha rahat ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
When managing supply chains, problems such as insufficient traceability are frequently encountered. The source of these problems is factors such as inadequate equipment, limited budgets, and limited access to information. In this case, necessary corrective interventions are not sufficiently made. Supply chains are becoming increasingly complex due to factors such as the procurement of raw materials from different places, various production processes, distribution channels involving various stakeholders from different countries, and products passing through different geographies. In addition to this complex structure, document loss, a sense of insecurity, different payment methods, and customs practices also create problems. However, blockchain technology can offer solutions to these problems in the supply chain. With blockchain technology, the goals of optimizing each component in the supply chain, increasing operational efficiency, strengthening supplier relations and increasing customer satisfaction can be achieved more easily.