Üniversite öğrencilerinin spor okur-yazarlık seviyelerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of sports literacy levels of university students according to some variables
  1. Tez No: 829956
  2. Yazar: EMRE CAN IĞDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmada, beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü dördüncü sınıf öğrencilerinin spor okur-yazarlık düzeylerine yönelik algıları, farkındalıkları ile merak ve keşfetme düzeylerine ilişkin mevcut durumun tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Katılımcıların spor okur-yazarlık düzeylerini ortaya koyabilmek ve konuyu betimleyebilmek adına nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırma grubunu, amaçlı olmayan örnekleme yöntemlerinden olan uygun örnekleme ile belirlenmiş 228 kadın ve 263 erkek beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda; Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri araştırmaya dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Algılanan Spor Okur-Yazarlığı Ölçeği”,“Spor Okur-Yazarlığı Farkındalık Ölçeği”,“Merak ve Keşfetme Ölçeği II”başlıklı ölçekler ile“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde veriler dijital olarak, gönüllülük esasına göre alınmıştır. Verilerin analizinde, aritmetik ortalama ve standart sapma ile yüzdelik değer gibi betimsel istatistiksel parametrelerin yanı sıra verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek adına Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılmış ve değerleri ± 2,0 sağlayan veriler için parametrik testler, sağlamayan veriler için ise nonparametrik testlerden faydalanılmıştır. İkili grup karşılaştırmalarında basıklık ve çarpıklık değer aralıklarını sağlayan veriler için Independent T-test kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için ilişkiyi belirlemek adına Pearson Korelasyon testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the current situation regarding the perceptions, awareness, curiosity and exploration levels of the fourth grade students of the physical education and sports teaching department regarding their sports literacy levels. In order to reveal the sport literacy levels of the participants and to describe the subject, the survey model, one of the quantitative research methods, was used. The research group consists of 228 female and 263 male students studying in the department of physical education and sports teaching, determined by convenient sampling, which is one of the non-intentional sampling methods. Accordingly, fourth-year students studying in the department of physical education and sports teaching were included in the study.“Perceived Sports Literacy Scale”,“Sports Literacy Awareness Scale”,“Curiosity and Exploration Scale II”and“Demographic Information Form”were used as data collection tools. During the data collection process, the data were collected digitally on a voluntary basis. In the analysis of the data, in addition to descriptive statistical parameters such as arithmetic mean, standard deviation and percentage value, Skewness and Kurtosis values were examined to determine whether the data showed normal distribution or not, and parametric tests were used for data that provided ± 2.0 values, and nonparametric tests were used for data that did not. Independent T-test was used for data that met the kurtosis and skewness value ranges in paired group comparisons. Pearson Correlation test was used to determine the relationship for normally distributed data.