İngiltere ve Türk hukukunda karşılaştırmalı çocukların cezai sorumluluğu
Comparative criminal liability of children in UK and Turkish law
  1. Tez No: 830174
  2. Yazar: MURAT ALPER GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tez çalışmamızda, öncelikle çocuk kavramının ve çocuk hukuku tanımının, uluslararası sözleşmeler ve Türk Hukuku ile İngiliz Hukukunun karşılaştırmalı şekilde incelenmesi ile tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Bu tanımların tespiti yapılırken aynı zamanda tarihsel süreç içerisinde hukuk biliminin gelişimi de gözönüne alınarak çocuk kavramının günümüz mevzuatlarındaki yeri de tezimizde incelenme alanlarında biri olmuştur. Çocuk kavramının tespitinden sonra, korunmaya muhtaç ve yetişkinlere göre farklı uygulamalar ile ceza muhakemesi işlemlerinin uygulanması gereken çocuk bireyler için geliştirilen ceza adalet sistemlerine bakılarak Türk Ceza Adalet sistemi ve İngiliz Ceza Adalet sistemlerinde teşkilat ve kurumlar bazında karşılaştırılması tezimizde incelenmiştir. Tezimizin son bölümünde ise, Hukuku ve İngiliz Hukukunda çocuk ceza sorumlulukları yaş grupları ve mevzuatlardaki görünümlerine yer verildikten sonra, konunun uluslararası boyutunun daha iyi anlaşılabilmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve İngiliz Ceza Mahkemeleri kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, first of all, the definition of the concept of child and the definition of child law has been tried to be determined through a comparative analysis of international conventions, Turkish Law and English Law. While determining these definitions, the place of the concept of child in today's legislation has also been one of the areas of examination in our thesis, taking into account the development of the science of law in the historical process. After the determination of the concept of child, the comparison of the Turkish Criminal Justice system and the British Criminal Justice system on the basis of organization and institutions has been examined in our thesis by looking at the criminal justice systems developed for child individuals in need of protection and who need to apply different practices and criminal procedure procedures compared to adults. In the last part of our thesis, after the age groups of juvenile criminal responsibilities in the Law and British Law and their appearance in the legislation, the decisions of the European Court of Human Rights and British Criminal Courts are included in order to better understand the international dimension of the issue.