Apandisit olan çocuk hastalarda kan interlökin-6 ve prokalsitonin seviyesi ile apendiks çapı arasındaki korelasyonun araştırılması
Correlation between blood interleukin-6 and procalcitonin levels and appendix diameter in pediatric patients with appendicitis
  1. Tez No: 830176
  2. Yazar: ECEM SERBEST ÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY GÜRÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Yaptığımız çalışma ile prospektif olarak çocuk apandisit hastalarının ameliyat öncesi kan İnterlökin-6 ve Prokalsitonin değerleri ile apendiks çap ve duvar kalınlığı artışı arasındaki korelasyonu incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Hastalar, akut apandisit (n =38), perfore apandisit (n =31), Covid-19-pozitif apandisit (n=8) ve kontrol grubu (n = 17) ile birlikte dört gruba ayrıldı. Covid-19-pozitif hastaların IL-6 ve PCT seviyeleri yüksek olabileceği için ayrı olarak gruplandırıldı. Hastalardan operasyon öncesi kan IL-6 ve PCT bakıldı. Apandisit olan hastaların apendektomi sırasında mezura ile apendiks çap ve duvar kalınlığı ölçülüp kaydedildi. Kontrol grubu apendiks çap ve duvar kalınlığı ölçümleri ultrasonografi ile yapıldı. Perfore apandisit hastalarında terapötik avantaj sağlamak amaçlı IL-6 ve PCT için cut-off değerler hesaplandı. Bulgular: IL-6 diğer gruplarla karşılaştırıldığında perfore apandisit grubundan anlamlı yüksek hesaplandı. Apandisit olan hastalarda perforasyon için cut-off değerler bulundu. Bu değerler sırasıyla IL-6 için 216 pg/ml (97% sensitif, 50% spesifik), PCT için 0,14 ng/ml (56% sensitif, 81% spesifik) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to prospectively investigate the correlations between preoperative blood interleukin-6 (IL-6) and procalcitonin (PCT) levels and appendix diameter and wall thickness in pediatric appendicitis patients. Materials and Methods: Patients were divided into four groups: acute appendicitis (n= 38), perforated appendicitis (n = 31), COVID-19 positive appendicitis (n = 8) and control group (n = 17). IL-6 and PCT values may be higher in Covid - 19 positive appendicitis, they were examined as a separate group. Blood IL-6 and PCT were measured before appendectomy. Appendix diameter and wall thickness were measured using a tape measure during appendectomy. The control group was formed from patients without appendicitis to measure appendix diameter and wall thickness by ultrasonography. Cutoff values were calculated for IL-6 and PCT to provide therapeutic advantage in patients with perforated appendicitis. Results: The perforated appendicitis group had significantly higher IL-6 levels. The IL- 6 and PCT cutoff values for perforation were calculated as 216 pg/ml (97% sensitivity, 50% specificity) and 0.14 ng/ml (56% sensitivity, 81% specificity), respectively. IL-6 levels positively correlated with appendix diameter (p < 0.05) and wall thickness (p < 0.003), and PCT levels positively correlated with wall thickness (p < 0.03). Conclusion: In appendicitis patients, the increase in appendix diameter due to inflammation positively and significantly correlates with blood IL-6, and the increase in appendix wall thickness positively and significantly correlates with IL-6, PCT. IL-6 can be used as a biomarker for predicting appendix perforation. Keyword: Childhood, Appendicitis, Interleukin-6, Procalsitonin, Appendix diameter, Appendix wall thickness