Gaziantep ilinde yetişen Silene macrodonta ve Silene chaetodonta bitkilerinin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of some biological activites of Silene macrodontaand Silene chaetodonta plants grown in Gaziantep province
  1. Tez No: 830276
  2. Yazar: HAYRUNNİSA RABİA ELBOZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Gaziantep yöresinde yetişen Caryophyllaceae familyasına ait Silene macrodonta Boiss. ve Silene chaetodonta Boiss. bitki türlerinin antioksidan, antimikrobial ve fenolik bileşikleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Rel Assay kitleri kullanılarak S. macrodonta ve S. chaetodonta bitki türlerinin toplam antioksidan durumu (TAS), toplam oksidan durumu (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) değerleri belirlenmiştir. S. macrodonta'nın TAS değerinin 5.983±0.156 mmol/L ile daha yüksek, S. chaetodonta'nın 15.686±0.188 µmol/L ile TOS değerinin daha yüksek, OSI değerinin ise S. chaetodonta'nın 0.341±0.010 ile daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma kapsamında bitki türlerinin Agar dilüsyon metodu ile antimikrobiyal aktivitesine bakılmış, S. chaetodonta'nın S. macrodonta'dan daha yüksek antimikrobiyal aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. HPLC cihazı kullanılarak da bitkilerin fenolik içeriklerine bakılmıştır. Kullanılan standartlardan bazılarının bitki bünyesinde fenolik bileşik varlığı saptanmıştır Yapılan çalışmalar sonucunda S. macrodonta ve S. chaetodonta bitkilerinin yüksek biyolojik aktiviteye sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the plant species Silene macrodonta Boiss. and Silene chaetodonta Boiss., which belong to the family of Caryophyllaceae, growing in Gaziantep region in terms of antioxidant, antimicrobial and phenolic compounds. Total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) values of S. macrodonta and S. chaetodonta plant species were determined using Rel Assay kits.It was determined that the TAS value of Silene macrodonta was higher with 5.983±0.156 mmol/L, the TOS value of S. chaetodonta was higher with 15.686±0.188 µmol/L, and the OSI value of S. chaetodonta was higher with 0.341±0.010. Within the scope of this study, the antimicrobial activity of plant species was examined by the Agar dilution method, and it was determined that S. chaetodonta showed higher antimicrobial activity than S. macrodonta. The phenolic contents of the plants were also examined using the HPLC device. The presence of phenolic compounds in the plant was determined in some of the standards used. As a result of the studies, it was determined that S. macrodonta and S. chaetodonta plants had high biological activity.