Uygulama öğretmenlerinin mentorluk rollerinin müzik öğretmen adaylarının müzik öğretimi özyeterlik inancındaki değişime etkisi
The effect of mentoring roles of mentor teachers on the change in music preservice teachers' music teaching self-efficacy beliefs
  1. Tez No: 830374
  2. Yazar: PERİHAN ÜÇTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, Öğretmenlik Uygulaması 1 ve 2 dersi kapsamında olan uygulama öğretmeni mentorluk rollerinin müzik öğretmeni adaylarının müzik öğretimi özyeterlik inançları üzerindeki değişimin etkisini incelemektir. Araştırma modeli karma yöntem türlerinden açıklayıcı sıralı karma yöntemdir. Çalışmanın katılımcıları 2021-2022 eğitim öğretim yılında Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı Lisans 4. Sınıf düzeyinde eğitim gören ve Öğretmenlik Uygulaması dersine kayıtlı olup araştırmaya katılmak isteyen 11 öğretmen adayı ve dersten sorumlu 2 uygulama öğretmenidir. Nicel boyutta ön test- son test olarak Öğretmenlik Uygulaması 1 ve 2 dersi süresinde müzik öğretmeni adaylarına sadece“Müzik Öğretimine Yönelik Özyeterlik İnancı Ölçeği”uygulanmış ayrıca süreç sonunda ise müzik öğretmeni adaylarına“Aday Öğretmen Mentorluk Rolleri Ölçeği”ve uygulama öğretmenlerine“Danışman Öğretmen Mentorluk Rolleri Ölçeği”uygulanmıştır. Nitel boyutta ise Öğretmenlik Uygulaması 1 ve 2 Dersi süreci sonunda sadece uygulama öğretmenlerine yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle“Danışman Öğretmen Mentorluk Rolleri Görüşme Formu”uygulanmış ve veriler toplamıştır. Ön test- son test sonuçları arasındaki anlamlılık düzeyini ortaya koymak için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi gruplar arasındaki algı farklılıklarında ise Mann Whitney U kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde de içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda grup içerisinde ve gruplar arasında müzik öğretmeni adaylarınca müzik öğretimine yönelik öz yeterlik inançlarında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Öğretmen adayları ve uygulama öğretmenleri, ders süresince mentorluk rollerinin üstlenildiğini ölçeklerde ve görüşmelerde belirtip ifade etmişlerdir. Uygulama öğretmenleri süreçte aday öğretmenlerin belirli konularda eksikliklerini ve yetersizlerini belirtmişlerdir. (Örneğin enstrüman ve ses kullanmam dersi aktif kılmama)
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of mentoring roles of mentor teachers within the scope of Teaching Practice course on the change in music teaching self-efficacy beliefs of music preservice teacher. The research model is the explanatory sequential mixed methods which is one of the mixed methods types. . The participants of the study are 11 music preservice teacher who are studying at the Faculty of Education, Music Teaching Department, 4th grade level in the 2021-2022 academic year and are enrolled in the Teaching Practice course and want to participate in the research, and 2 practice teachers in charge of the course. As a quantitative pre-test and post-test, only the“Self-Efficacy Belief Scale for Music Teaching”was applied to the music preservice teacher during the Teaching Practice 1 and 2 course, and at the end of the process, the“Preservice Teacher Mentoring Roles Scale”and the practice teachers were applied the“Consultant Teacher Mentoring Roles Scale”. Wilcoxon Signed Ranks test was used to reveal the level of significance between the pre-test and post-test results, and Mann Whitney U was used for perception differences between groups. Content analysis was also used in the analysis of qualitative data. In the quantitative dimension of the study, no statistically significant difference was found in the self-efficacy beliefs of music teacher candidates within and between groups. Pre-service teachers and practice teachers stated in the scales and interviews that they assumed mentoring roles during the course. Practice teachers stated the deficiencies and inadequacies of the candidate teachers in certain subjects in the process. (E.g. not using instruments and voices, not activating the lesson)