Farklı yöntemlerle cilalanan CAD/CAMseramiklerinin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitelerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of surface roughness and color stability of CAD/CAM ceramics polished with different methods
- Tez No: 830397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDOĞAN AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızın amacı; farklı yöntemlerle yüzeyde renklendirme yapabilecek parametrelerin kullanımı ile, yeni nesil CAD-CAM seramikler için uygulanacak yüzey bitirme işlemlerinin, seramiklerin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesine etkisini incelemektir. Bu çalışmada, A2 renginde Nice (Nİ), Vita Suprinity (VS) ve Cerasmart (CS) olmak üzere üç farklı CAD-CAM materyali kullanıldı. 1,5 mm kalınlıkta her seramikten 80 adet olmak üzere toplamda 240 örnek hazırlandı. İki gruba ayrılan örneklere mekanik polisaj veya glaze yüzey bitirme tekniği uygulandı. Yüzey bitirme işlemlerinden sonra, uygulanan yöntemlere göre tekrardan 4 alt gruba ayrılıp; birinci grup distile suda bekletilerek kontrol grubu olarak isimlendirildi (K). İkinci gruba sigara dumanı (S), üçüncü gruba diş macunu ile fırçalama (F), dördüncü gruba sigara dumanı ardından diş macunu ile fırçalama (SF) uygulandı. Örneklerin yüzey pürüzlülüğü mekanik profilometre kullanılarak ölçüldü. Renk ölçümleri, başlangıçta ve yüzey işlemlerinden sonra kolorimetre cihazı ile ölçüldü. Materyallerde oluşan renk değişlikliği ΔE00, L*, a*, b* değerleri kullanılarak hesaplandı. Üç yönlü Anova ve Bonferroni testi ile istatistiksel analizleri yapıldı (p0,05). Bütün ortalama yüzey pürüzlülüğü değerleri kritik pürüzlülük değerinin altında bulunduğundan glaze ve mekanik polisaj birbirlerine alternatif olarak kullanılabilir. VS glaze grubu kullanılan tüm seramiklerin glaze ve mekanik polisaj gruplarla kıyasla daha fazla renk stabilitesi ve kabul edilebilir renk değişim değerleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of surface finishing procedure applied for couple of new generation CAD-CAM ceramics on the surface roughness and color stability of ceramics while using parameters that can color the surface. In this study, three different CAD-CAM materials were used in A2 shade: Nice (NI), Vita Suprinity (VS) and Cerasmart (CS). A total of 240 samples were prepared, 80 of each ceramic with a thickness of 1,5 mm. The samples were divided according to their surface finishing procedures into two groups of mechanical polishing or glaze. After the surface finishing procedure were applied, they were again divided into 4 subgroups according to the exposure methods; The first group was kept in distilled water and named as the control group (K), the second group was exposed to cigarette smoke (S), brushing with toothpaste (F) was applied to the third group, and brushing with toothpaste (SF) was applied to the fourth group after cigarette smoke exposure. The surface roughness of the samples was measured using a mechanical profilometer. Color measurements were measured with a colorimeter device at the beginning and after surface treatments. The color change ΔE00 was calculated using, L*, a*, b* values. Statistical analyzes were performed with the three-way Anova and Bonferroni test (p0.05). Since all average surface roughness values are below the critical roughness value, glaze and mechanical polishing can be used as alternatives to each other. The VS glaze group showed more color stability and the acceptable color change values in comparison to all of the used ceramics' glaze and mechanical polishing groups.