Sivas halk masallarının Sosyal Bilgiler dersi öğretim programında yer alan değerler açısından incelenmesi
Examination of Sivas folk tales in terms of the values included in the curriculum of the Social Studies course
  1. Tez No: 830398
  2. Yazar: MERVE KİRİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN ABLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı; Sivas halk masallarındaki değerleri analiz etmek, 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan değerler ile Sivas halk masallarında yer alan değerleri mukayese edip, masal metinlerinde hangi değerin ne sıklıkta kullanıldığını belirlemektir. Amaca uygun olarak çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Has Bahçenin Gülleri adlı masal kitabından elde edilen 70 adet Sivas masalı doküman incelemesi tekniği ile analiz edilerek, masal metinlerinde geçen 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'ndaki değerler tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde ise araştırma yöntemine uygun olarak; içerik analizi ve betimsel analiz tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırman sonucunda Sivas halk masallarında 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan on sekiz değerden on dördünün farklı frekanslarda ve yüzdelerde yer aldığı tespit edilmiştir. Sivas masallarında en çok frekansa ve yüzdeye sahip olan değerler sırasıyla; Yardımseverlik değeri (f= 155; %18,22), Estetik değeri (f=134; %15,75), Sorumluluk değeri (f=113; 13,28), Sevgi değeri (f=99; %11,63), Duyarlılık değeri (f=80; %9,40), Dürüstlük değeri (f=71; %8,34), Dayanışma değeri (f=45; %5,29), Aile birliğine önem verme değeri (f=41; %4,82), Adalet değeri (f=32; %3,76), Çalışkanlık değeri (f=23; %2,70), Saygı değeri (f=23; %2,70), Bilimsellik değeri (f=15; %1,76), Tasarruf değeri (f=12; %1,41), Vatanseverlik değeri (f=8; %0,94) şeklinde belirlenmiştir. Belirlenen bu frekans ve yüzdeler ile Sivas halk masallarının değerler açısından oldukça zengin bir yelpazeye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To analyze the values in Sivas folk tales, to compare the values in the 2018 Social Studies Curriculum with the values in Sivas folk tales, and to determine which values are used in what proportion and how often in the fairy tale texts. Qualitative research method was used in the study in accordance with the purpose. 70 Sivas tales obtained from the fairy tale book titled Has Bahçenin Gülleri were analyzed with the document analysis technique, and the values in the 2018 Social Studies Course Curriculum in the tale texts were determined. In the analysis of the data obtained, in accordance with the research method; Content analysis and descriptive analysis techniques were used. As a result of the research, it was determined that fourteen of the eighteen values in the 2018 Social Studies Curriculum were included in Sivas folk tales at different frequencies and percentages. The values with the highest frequency and percentage in Sivas tales are respectively; Benevolence value (f= 155; 18.22%), Aesthetic value (f=134; 15.75%), Responsibility value (f=113; 13.28), Love value (f=99; 11.63%) , Sensitivity value (f=80; 9.40%), Honesty value (f=71; 8.34%), Solidarity value (f=45; 5.29%), Giving importance to family unity value (f=41; 4.82%), Justice value (f=32; 3.76%), Diligence value (f=23; 2.70%), Respect value (f=23; 2.70%), Scientific value (f= 15; 1.76%), Savings value (f=12; 1.41%), Patriotism value (f=8; 0.94%). With these frequencies and percentages determined, it has been seen that Sivas folk tales have a very rich range in terms of values.