Farklı göreceli kaba yem kalite indeksine sahip suni meralarda otlayan kuzuların istekli yem tüketimi, otlama davranışı ve büyüme performansı
Growth performance, voluntary feed intake and grazing behavior of lambs grazing forages with different relative forage quality
  1. Tez No: 830444
  2. Yazar: AHMET AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yem bitkilerinin yem değeri, kimyasal analizler ve hayvan besleme denemeleri ile ölçülen, tüketim düzeylerinin ve besinsel kalitelerinin (KM, HP, HY, ADF, NDF, SKM, TSBM, KMT, IVGKMS, ME, NYD ve GKK) bir fonksiyonudur. Otlayan kuzularda büyüme, istekli yem tüketimi, otlatma davranışı, karkas verimi ve bazı et kalite (L*, a*, b* ve damlama kaybı) ve kan (glikoz, trigliserid, üre nitrojeni, AST, ALT, ALP, Ca ve P) parametreleri yem bitkilerinin göreceli kaba yem kalitesindeki (GKK) farklılıktan etkilenebilmektedir. Bu durumu test etmek için, buğdaygil ve baklagil yem bitkilerinden yalın veya karışım halinde 89GKK (%33.3 oranında Festuca pratensis, Festuca arundinacea ve Dactylis glomerata), 105GKK (%40 Medicago sativa, %20 oranında Festuca pratensis, Festuca arundinacea ve Dactylis glomerata), 121GKK (%80 Trifolium repens ve %20 Lolium perenne) ve 147GKK (%100 Lotus corniculatus) olarak adlandırılan dört farklı GKK'lı (89, 105, 121 ve 147) parsel oluşturulmuştur. Üç tekrarlamalı olarak kurulan parsellerde (toplam 12 parsel) öncelikle kuru madde (KMV) ve ham protein (HPV) verimleri ve bazı kaba yem kalite özellikleri incelenmiştir. Daha sonra parsel başına 3 aylık ve 22.8 ± 0.14 kg canlı ağırlıkta üç erkek Karayaka kuzu (her grup için 9, toplamda 36 kuzu) dört gruba tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Otlatma denemesi 60 gün sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The feed value of forages is a function of intake rate and nutritional quality (DM, CP, EE, ADF, NDF, DDM, TDN, DMI, IVTDMD, ME, RFV and RFQ) determined by chemical analyses and animal nutrition experiments. Growth, voluntary feed intake, grazing behavior, carcass yield and some meat quality (L*, a*, b* and drip loss) and blood (glucose, triglyceride, urea nitrogen, AST, ALT, ALP, Ca and P) parameters can be affected by the difference in relative forage quality (RFQ) of forages in grazing lambs. To test this situation, four plots with different RFQ (89, 105, 121 and 147) were constituted from grass and legume forages either as single or a mixture; 89RFQ (33.3% Festuca pratensis, Festuca arundinacea and Dactylis glomerata), 105RFQ (40% Medicago sativa, 20% Festuca pratensis, Festuca arundinacea and Dactylis glomerata), 121RFQ (80% Trifolium repens and 20% Lolium perenne) and 147RFQ (%100 Lotus corniculatus). First of all, dry matter (DMY) and crude protein (CPY) yields and some forage quality characteristics were examined in the plots (total of 12) established in three replications. Then, three male Karayaka lambs (9 per treatment, 36 in total) three months old and 22.8 ±0.14 kg body weight were randomly allocated to four treatments. The grazing experiment lasted for 60 days.