Yurttaşlık eğitimi konularının aktarılmasında eğitici çizgi romanların etkisi
The effect of educational comics on transferring citizienship educational topics
- Tez No: 830499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yurttaşlık eğitimi, dünyada her ülkede üzerinde durulan bir husus olup dünyada yaşanan gelişmelere bağlı olarak günümüzde her geçen gün daha çok üzerinde durulan ve eğitim alanında da daha fazla yer ayrılan bir olgu haline gelmektedir. Yurttaşlık eğitiminin önemine ilişkin düşüncelere bağlı olarak özellikle küçük yaştaki öğrencilerin bu eğitimi daha etkin ve akılda kalıcı bir şekilde alabilmeleri adına çeşitli yardımcı araçlara başvurulmaktadır. Eğitici çizgi romanlar da bu alanda kullanılan etkin bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. Çalışma kapsamında yurttaşlık eğitiminde eğitici çizgi romanların etkinliğine yönelik bir araştırma gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikli olarak teorik yaklaşımda bulunarak konuya ilişkin kitap, dergi, tez, makale ve dijital kaynaklardan yararlanılarak literatür taraması gerçekleştirilmiş ve konuya ilişkin teorik bir aktarımda bulunulmuştur. Sonrasında ise nitel bir konunun ele alınması sebebi ile saha çalışma gerçekleştirilmiş ve yapılan saha çalışması neticesinde elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilerek bulgular ortaya konulmuştur. Yapılan analizler doğrultusunda her iki grupta da son testlerde ön testlere göre daha yüksek bir doğru oranı elde edilirken, bu artışın deney grubunda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yapılan fark testi sonucunda ise gruplar özelinde son test başarı oranlarının ön test başarı oranlarına nazaran istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği ve daha yüksek bir başarı oranının elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Citizenship education is an issue that is emphasized in every country in the world, and it is becoming a phenomenon that is emphasized more and more in the field of education today, depending on the developments in the world. Depending on the thoughts on the importance of citizenship education, various auxiliary tools are used in order for especially young students to receive this education more effectively and memorable. Educational comics also come to the fore as an effective tool used in this field. Within the scope of the study, it is aimed to conduct a research on the effectiveness of educational comics in citizenship education. In this direction, a literature review was carried out by using books, journals, theses, articles and digital resources related to the subject by making a theoretical approach and a theoretical transfer was made on the subject. Afterwards, field work was carried out due to the handling of a qualitative issue and the data obtained as a result of the field work were analyzed in the SPSS 22.0 program and the findings were revealed. In line with the analysis, it was determined that while a higher correct rate was obtained in the posttests in both groups than in the pretests, this increase was higher in the experimental group. As a result of the difference test, it was determined that the post-test success rates for the groups showed a statistically significant difference compared to the pre-test success rates and a higher success rate was obtained.