60-72 aylık çocukların benlik algıları ile anne-baba-çocuk iletişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the self-perceptions and the mother-father-child communication of 60-72 months children
  1. Tez No: 830589
  2. Yazar: ECEM ÖZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUSLAT OĞUZ ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumuna giden 60-72 aylık çocukların benlik algılarıyla anne-baba-çocuk iletişimi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. İlişkisel tarama modeline uygun olarak yapılan çalışmanın örneklemini 2021-2022 öğretim döneminde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mersin ili Yenişehir ilçesinde yer alan iki bağımsız anaokuluna ve bir ilkokula bağlı anasınıfına giden, 60-72 aylık 160 çocukla söz konusu çocukların anne babaları oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama araçları olarak, anne babalarla çocukların demografik bilgilerini tespit etmek için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların benlik algısı düzeylerini tespit etmek için 5-6 yaşlarındaki okul öncesi dönemdeki çocuklara yönelik geçerlik ve güvenirlik araştırması Turaşlının (2014) yaptığı“Demoulin Çocuklar İçin Benlik Algısı Ölçeği”ve anne-baba-çocuk iletişimini değerlendirmek için Arabacının (2011) geliştirdiği“Anne-Baba-Çocuk İletişimi Değerlendirme Aracı (ABÇİDA)”tercih edilmiştir. Elde edilmiş olan nicel veriler SPSS 26 paket programıyla incelenmiştir. Veriler analiz edilirken, normal dağılım testleri yapılmıştır, dağılımın normal olduğunun saptanmasının ardından Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; çocukların 111'i (%69.4) yüksek ve 48'i (%30) orta düzey benlik algısına sahip olduğu belirlenmiştir. Çocukların benlik algılarında cinsiyete göre istatistiki bakımdan kayda değer farklılık saptanmamıştır. Çocukların benlik algılarıyla anne-baba-çocuk iletişimi puanlarında istatistiksel olarak herhangi bir anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak; anne-çocuk iletişimi ile baba-çocuk iletişimi arasında orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between self-perceptions and parent-child communication of 60-72 months old children attending a pre-school education institution. The sample of the research, which was conducted in accordance with the relational screening model, consisted of 160 children aged 60-72 months and their parents, who attended two independent kindergartens and a kindergarten affiliated with a primary school in the Yenişehir district of Mersin province under the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year. As data collection tools in the study,“Personal Information Form”was used to determine the demographic information of parents and children, and“Personal Information Form”was used to determine the self-perception levels of children, and the validity and reliability study for 5-6 years old preschool children was conducted by Turaşlı (2014). Demoulin Self-Perception Scale for Children and“Parent-Child Communication Assessment Tool”developed by Arabacı (2011) were used to evaluate parent-child communication. The obtained quantitative data were analyzed through the SPSS 26 package program. In the analysis of the data, normal distribution tests were performed and Pearson Correlation Test was used after it was determined that the distribution was normal. As a result of the analysis; It was determined that 111 (69.4%) of the children had high self-perception and 48 (30%) had medium self-perception. There was no statistically significant difference in children's self-perception according to gender. There was no statistically significant difference in children's self-perception and parent-child communication scores. However; It was determined that there was a statistically significant relationship between mother-child communication and father-child communication at a moderate level.