Ceza muhakemesi hukukunda ülkede işlenen suçlarda yer bakımından yetki
Crimes committed in the country in criminal procedure law authority in terms of location
- Tez No: 830598
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yetki, mahkemelerin coğrafi alana göre paylaştıkları iş bölümünü ifade eder. Anayasa'nın 37. maddesine göre“Hiç kimse kanunen tabi olduğu mahkemeden başka bir merci önüne çıkarılamaz.”Yine, Anayasa'nın 142. maddesine göre“Mahkemelerin kuruluşu, görev ve yetkileri işleyişi ve yargılama usulleri kanunla düzenlenir.”Ceza muhakemesinde yetki kuralları, ceza davalarının nerede, hangi coğrafi alanda, hangi yerdeki ceza mahkemesinde görüleceğine ilişkin kuralları düzenlemektedir. Ceza muhakemesinde yer bakımından yetki kuralları pek çok kanuna ve idari düzenlemeye yayılmıştır. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun“Yetki”başlıklı dördüncü bölümünde genel yetki kuralları ve bunun istisnaları belirtilmiş; Türkiye'de, yabancı ülkelerde ve deniz, hava, demiryolu taşıtlarında işlenen suçlara ilişkin yetki kuralları bir bütün halinde düzenlenmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de işlenen suçlarda yer bakımından yetki kuralları incelenmiştir. Birinci bölümde Türk hukukunun çeşitli disiplinlerindeki yetki kuralları ve bunların ceza muhakemesi hukukundaki yetki kuralları ile benzerlikleri ve farkları irdelenmiş; ikinci bölümde ceza muhakemesi hukukunda yer bakımından yetki kuralları incelenmiş; üçüncü ve son bölümde yetki konusundaki çeşitli hükümlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Authority refers to the division of labor that the courts share according to geographical area. According to Article 37 of the Constitution,“No one can be brought before an authority other than the court to which he is legally subject.”Again, according to Article 142 of the Constitution,“The establishment, duties and powers, functioning and trial procedures of the courts are regulated by law.”The rules of jurisdiction in criminal procedure regulate the rules regarding where the criminal cases are to be heard, in which geographical area and in which place the criminal court. The rules of jurisdiction in terms of place in criminal procedure have spread to many laws and administrative regulations. In the fourth chapter of the Criminal Procedure Code numbered 5271, titled“Authority”, the general rules of jurisdiction and its exceptions are specified; Authorization rules regarding crimes committed in Turkey, in foreign countries and on sea, air and railway vehicles are regulated as a whole. In this study, the rules of jurisdiction in terms of place in crimes committed in Turkey were examined. In the first part, the rules of jurisdiction in various disciplines of Turkish law and their similarities and differences with the rules of jurisdiction in criminal procedure law are examined; In the second part, the rules of jurisdiction in terms of place in criminal procedure law are examined in depth; In the third and last part, various provisions on authority are mentioned.