Erken çocukluk eğitimi ve eğitim hakkı
Early childhood education and the right to education
- Tez No: 830620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGEN COŞKUN ÖZÜAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu akademik çalışmada, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi başta olmak üzere çeşitli uluslararası ve ulusal belgede yer alan, ücretsiz ve zorunlu eğitim bağlamında değerlendirilen“ilköğretim”kavramı, erken çocukluk dönemini kapsamaması nedeniyle yetersiz bulunarak sorunsallaştırılmaktadır. İnsanın gelişimi ve bu bağlamda olanaklarını gerçekleştirebilmesi göz önünde bulundurulduğunda, ilköğretim çağında başlayacak eğitimin, geç kalınmış bir eğitim olduğu, insanın eğitimine erken çocukluktan itibaren başlanmasının gerekliliği üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için, bu eğitimin devlet güvencesi ile ücretsiz ve zorunlu olması gerektiği temellendirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this academic study, the concept of“primary education”which is evaluated in the context of free and compulsory education, as stated in various international and national documents including the Universal Declaration of Human Rights, is problematized due to its inadequacy in not encompassing early childhood period. Considering the development of the individual and their potential, it is emphasized that education starting from the primary education age is a delayed education and the necessity of starting the education of individuals from early childhood is emphasized. In this context, in order to ensure equal opportunities in education, it is argued that this education should be provided by the state as free and compulsory.