Design of temoporfin molecules functionalized with two-photon absorbing antennas and their potential use in photodynamic therapy
İki foton absorbe eden gruplarla işlevlendirilmiştemoporfin moleküllerinin tasarımı ve fotodinamik terapideolası kullanımları
- Tez No: 830688
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞARON ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Temoporfin molekülü, Avrupa Tıp Ajansı (EAM) tarafından 2003 yılında onaylanmasından bu yana bir fotodinamik terapi ilacı olarak kullanılmakta. Ancak, Temoporfin'in bu tedavi yöntemi kapsamında sudaki düşük çözünürlüğü ve yüksek agregasyon ihtimali gibi ciddi sınırlamaları mevcuttur. Bu sınırlamalar, bu moleklün etkinliğini arttırmak için bir fırsat sunmaktadır. Bu tezde, fotodinamik terapi için, Temoporfin molekülünün iki-foton emici boya molekülleri ile modifiye edilmesi sonucu oluşturulmuş, üç yeni ilaç molekülü önerilmiştir. Onerilen üç molekülün fotodinamik tedaviye uygunluğunu araştırmak için hesapsal bir çalışma yapılmıştır. Kuantum mekanik hesaplar çeşitli seviyelerde Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ve Zamana Bağlı Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi kullanılarak tamamlanmıştır. Önerilen moleküllerin fotokimyasal özellikleri, yapılan hesaplamaların sonuçlarıyla aydınlatılmıştır. Moleküllerin biyolojik ortamdaki davranışlarını incelemek içinse Moleküler Dinamik metodundan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its approval in 2003 by the European Agency of Medicine (EAM), temoporfin has been clinically used as a photosensitizer for photodynamic therapy. However, Temoporfin's significant limitations such as low solubility in water and high aggregation probability in biological environments have created a window of opportunity for increasing its efficacy through modifications. In this thesis, three new drug molecules are proposed and obtained by modifying the temoporfin molecule with the addition of three different two-photon absorbing (TPA) dye molecules. To explore the newly proposed molecules' suitability to photodynamic therapy, various theoretical chemistry tools are utilized such as Density Functional Theory (DFT), and Time-Dependent Density Functional (TD-DFT) on various levels of theory for quantum mechanical (QM) calculations. The results shed light on the electronic spectra of candidate drug molecules. Later, molecular dynamic techniques are exploited for further analysis of the novel drug molecules' behavior in settings similar to biological environments.