دورُ التِّلفازِ في تنميةِ مهارةِ فهمِ المَسمُوعِ لدى أبناءِ الثّقافةِ الثّالثة برنامجُ (كان يا ما كان) أُنمُوذجًا
Üçüncü kültür çocukları arasında duyduğunu anlama becerisinin geliştirilmesinde televizyonun rolü: Bir varmış bir yokmuş televizyon programı örneği
- Tez No: 862515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ HASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma üçüncü kültür bireylerinin dinleme becerilerini geliştirmede televizyonun rolünü ele almaktadır. Çalışma, Arap göçmenlere Arapça öğretme yöntemleri geliştirmenin yanı sıra, eğitimde doğrudan anlatım yöntemine dayanmaktan kaynaklanan sorunlara çözüm bulmayı da amaçlamaktadır. Bu amaçla“Kan Ya Ma Kan كانّ يا ما كانَ”adlı televizyon programından alınan örnekler sunulmuştur. Bu çalışma, Arap göçmenlerin bugünkü yaşamları ile kendi ülkelerindeki geçmişleri arasında bağlantı kurmak için televizyon programlarının kullanımını incelemektedir. Ayrıca diasporadaki Araplar ile anavatandaki ataları arasındaki kültürel ve dilsel bağları desteklemenin yolları da araştırmaktadır. Çalışma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü, araştırmanın konusu, amacı ve önemi hakkında bir açıklama içermektedir. Aynı zamanda araştırmanın terimlerinin tanımını ve dayandığı hipotezlerin açıklamasını da içermektedir. Bu bölümde daha önce yapılmış çalışmalar ve bu çalışmanın araştırma alanına kattığı bilgiler yer almaktadır. Birinci bölümde görsel ve işitsel medyanın bilgi edinmedeki önemine ilişkin bir araştırmaya yer verilmiştir. Bu bölümde medyanın Arap kültürünü yeni nesillere aktarmadaki etkisi ve Fasih Arapça öğretimindeki rolü incelenmiştir. İkinci bölümde televizyonun üçüncü kültüre mensup insanların dil becerilerini geliştirmedeki rolü araştırılmıştır. Televizyonun eğitim sürecine psikolojik ve sosyal etkileri de ortaya konulmuştur. Bu bölümde ayrıca televizyon programları ile izleyicinin zihni arasındaki aktif etkileşim konusu da tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Arap dünyası içindeki ve dışındaki gençleri etkileyen bilimsel, eğitimsel ve ahlaki açıdan içeriğinin analiz edildiği“Kan Ya Ma Kan كان ما يا كان”dizisinden örneklere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, diasporadaki gençlere Arap dili ve kültürünün aktarılmasında televizyon programlarının etkisine ilişkin anketin sonuçları yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, anket sonuçlarının teorik çalışmalarla ilişkilendirilerek ayrıntılı bir analizi sunulmuştur. Araştırmanın sonunda araştırmanın sonuçlarına ve araştırmacının önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research studied the role of television in developing listening comprehension skills among people of the third culture, to demonstrate and develop strategies for teaching the Arabic language in diaspora countries, while finding solutions to the weakness of learning the Arabic language, which mostly relies on direct indoctrination rather than interactive education, as it presented examples of the (Kan Ya) program. What Was), and looked into proving the ability of television and its series to link the present of the Arab generation with its past, and to strengthen the linguistic and cultural ties between the grandparents in their Arab homeland, and the grandchildren in their new homeland, The researcher explained the ability of television to help young people moderately integrate with the culture of the host country, shorten the distances between geographical regions for learners, transcend political borders and local dialects, and turn the vast world into a small village with diverse cultures. The research included an introduction that included an introduction and a preface, with a definition of the most prominent research terms, a statement of its topic, its goal and importance, its problem, the reasons for its selection, its general concepts, the hypotheses on which the study was built, and the cognitive and applied contributions it makes, as well as the field of research and how to conduct the study, with Mention of the research method and techniques, and a summary of the content of previous studies. The thesis included three chapters. In the first chapter, the researcher studied the importance of audio-visual media in gaining knowledge. He studied the impact ofaudio-visual media in transmitting both international and Arab culture and local dialects and their role in learning the classical Arabic language. The second chapter examined the role of television in developing linguistic skills among people of the third culture, demonstrated the psychological and social effects of television in the educational process, and clarified the nature of the active, influential interaction between the contents of television programs and the learner's thought. The third chapter included analytical models from the series (Once Upon a Time), which highlighted the scientific, educational, moral and behavioral values that this series contributed to consolidating among young people in their immigrants, which was followed by a questionnaire analyzing the facts and their results, followed by analyzing the results of the questionnaire and judging them, leading to the conclusion of the research. Which presented its most prominent results in the form of specific points, then highlighted the recommendations that contribute to achieving the desired benefit from the research, followed by a list of references and appendices.