The impact of inclusive leadership on work engagement: The role of psychological diversity
Kapsayıcı liderliğin iş bağlılığı üzerindeki etkisi: Psikolojik çeşitliliğin rolü
  1. Tez No: 831067
  2. Yazar: KHALED FAQIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TINAZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı kapsayıcı liderliğin işe bağlılık üzerindeki etkisini belirlemekti: Psikolojik çeşitliliğe aracılık eden rol. Mevcut çalışma, oluşturulan dört hipotezi test ediyor. Araştırmanın niceliksel metodolojisinde korelasyon analizi, doğrusal regresyon analizi ve fark testleri kullanılmış; Ortalamayı, medyanı ve standart sapmayı belirlemek için korelasyon analizi kullanıldı; doğrusal regresyon analizi faktörler arasındaki bağlantıları tanımlar; ve farklı test, SPSS yazılımı aracılığıyla kapsayıcı liderliğin kategorik organizasyonunun tüm kategorilerdeki çalışanlar arasında nasıl farklılaştığını değerlendiriyor. Bu nedenle çeşitli kuruluşlarda istihdam edilen Afgan çalışanlardan veriler toplanmıştır. Yüz yüze veri toplama tekniği veri toplamaya olanak sağlamıştır. Kuruluşlar tarafından istihdam edildiği kabul edilen çalışanlara anketler verildi. Toplamda 380 yanıt elde edildi ve yapılar arasındaki potansiyel korelasyonlar incelendi. Araştırmanın bulgularına göre kapsayıcı liderliğin işe bağlılık üzerinde büyük etkisi var. Bulgular ayrıca psikolojik çeşitliliğin kapsayıcı liderlik ile işe bağlılık arasındaki bağlantıda aracı görevi gördüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the impact of inclusive leadership on work engagement: The role mediating psychological diversity. The current study is testing four hypotheses that were generated. Correlation analysis, linear regression analysis, and difference tests were utilized in the study's quantitative methodology; correlation analysis was used to establish the mean, median, and standard deviation; linear regression analysis identifies the connections between factors; and the different test evaluates how the categorical organization of inclusive leadership differs across employees in all categories via SPSS software. For this reason, data was gathered from Afghan employees who are employed by various organizations. The face-to-face data collection technique allowed for the gathering of data. Employees who were recognized as employed by organizations were given questionnaires. 380 responses in all were obtained, and the potential correlations between the constructs were examined. According to the study's findings, inclusive leadership has a big impact on work engagement. Findings also indicate that psychological diversity acts as a mediator in the link between inclusive leadership and work engagement.