Policy transfer and policy capacity in a developing country: A study analysis of the New Public Management (NPM) transfer in Cameroon under IMF's ESAF Programme (1997-2000)
Gelişmekte olan bir ülkede politika transferi ve politika kapasitesi
- Tez No: 831069
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Artan karmaşık sosyal sorunlar, dış etkenlerden etkilenen sorunların çözümünde, yurtdışında başarıyla uygulanan çözümlerin kullanılmasını beraberinde getirmiştir. Politika çalışmaları, bu yaklaşımı politika sorunları için politika transferi olarak adlandırır. Ancak politika transferi, tıpkı diğer kamu politikası süreçleri gibi, temel olarak alıcı ülkenin, kısacası politika kapasitesinin yürütme yeteneğine dayanmaktadır. Bu, gelişmiş ülkelerde açıkça görülürken, politika kapasitesi oldukça zayıf olan gelişmekte olan ülkelerde, politika transferine sürekli olarak başvurulmasına rağmen eksikliği oldukça belirgindir. Bu durumda, politika transferinin sonucu kafa karıştırıcı olmaktadır. Bu çalışma, politika transferi ile politika kapasitesi arasındaki etkileşimi bir gelişmekte olan ülkede incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, politika sürecinin başarısızlığı veya başarısı üzerindeki ilişkiyi ve nedenselliğini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu tez çalışmasını sürdürmek için Kamerun'da IMF'nin Gelişmiş Yapısal Uyum Kolaylığı transferi rehberliğinde NPM'nin transferi incelenmiştir. Politika kapasitesi (yetenek) ve politika transferi (süreç) kavramlarının karşıt niteliği göz önüne alındığında, karma bir yöntemsel birlikteliği tercih ettik. Üç analitik, yönetimsel ve siyasi kapasiteleri bireysel, kurumsal ve sistemik alanlara toplayan bir matris etrafında inşa edilen politika kapasitesi içeren katmanlı bir çerçeve, incelenen ülkenin politika kapasitesini değerlendirmemizi sağladı. Dolowitzve Marsh tarafından geliştirilen çok boyutlu politika transferi çerçevesi, müzakere edilen politika transferinin bileşenlerini ve dinamiklerini vurgulamak için uygun bir araç seti sundu. Bu iki çerçeve, gelişmekte olan ülkelerin politika kapasitesinin çok düşük olduğunu ve müzakere edilen politika transferinin bu aktörler tarafından en yaygın kullanılan model olduğunu ortaya çıkarmamıza olanak sağladı. Teorik yapılandırmamızı, Kamerunlu karar vericilerin resmi söyleminin söylem analizi ile tamamlayarak, NPM'nin resmi olarak nasıl ele alındığı konusunda daha iyi bir anlayış elde etmiş olacağız. Düşük politika kapasitesi ile müzakere edilen transfer arasındaki etkileşimin analizi, düşük politika kapasitesinden, süreç ve program başarısızlığından kaynaklanan politika transferi başarısızlığı döngülerine ilerleyen bir başarısızlık kısır döngüsü üretmektedir. Kamerun'da NPM transferinin temel içeriğinin başarısızlığı, bu araştırma sonucunun önemini gösteren bir örnektir. Bu çalışma, müzakere edilen politika transferine odaklanan ilk temel çalışma olması nedeniyle politika transferi çalışmalarına önemli bir katkı yapmaktadır ve küresel kuzeyin egemen olduğu çalışmalara küresel güneyin entegrasyonuna katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda politika transferine yönlendiren faktörleri incelemeyi amaçlayan büyük bir çalışma hareketine katkıda bulunurken güçlü politika kapasitesinin başarılı kamu politikası için gerekli ve yeterli bir koşul olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing complexity of societal problems, compounded by external factors, has evoked the use of 'cheap' and 'quick' solutions that have been successfully implemented overseas. Policy studies refer to this approach to policy problems as policy transfer. Policy transfer, like any public policy process, is fundamentally dependent on the ability of the recipient country to perform well, in short, its policy capacity. This is common in developed countries; but is sorely lacking in developing countries, which have constant recourse to negotiated policy transfer while justifying a very weak policy capacity. In such a configuration, the result of policy transfer is confusing. The present research aims precisely at studying the interaction between policy transfer and policy capacity in a developing country. The study aims to assess the correlation between both and their potential causality on the failure or success of a policy process in a developing country. Study analysis of the transfer in Cameroon of New Public Management (NPM) under the guidance of İnternational Manetary Fund (IMF)'s Enhanced Structural Adjustment Facility has been chosen to sustain this dissertation as a descriptive case study. Given the antinomic nature of the concepts of policy capacity (ability) and policy transfer (process), the option have been made for a mixed methodological association. The nested framework of policy capacity built around a matrix aggregating the three analytical, managerial and political capacities to the three individual, organisational and systemic fields allowed to carry out a policy capacity assessment of the country studied. The multi-dimensional policy transfer framework developed by Dolowitz and Marsh provided with the appropriate toolbox to highlight the components and dynamics of negotiated policy transfer. These two frameworks not only allowed to discover that the policy capacity of developing countries is very low but also that negotiated policy transfer is the most commonly used model of policy transfer by these actors. The theoretical structure is completed with a discourse analysis of Cameroonian decision-makers' official discourse to get a better insight on the treatment NPM officially received. The analysis of the interaction between low policy capacity and negotiated transfer produces a failure vicious circle moving from low policy capacity, to process and programmatic failure generating other cycles of policy transfer failure. The failure of the NPM transfer in its essential content in Cameroon is an illustration of the relevance of this research result. The data used in this study have been collected near three hundred (300) Cameroonian civil servants and officials selected through expert and snowball sampling. The frequency distribution has been used to process the said data obtained from face to face structured interviews and questionnaire used in the research field. This work makes a significant contribution to policy transfer studies insofar as it is the first essential study focusing on negotiated policy transfer, and, it participates in the movement to integrate the global south into the northern-dominated studies of policy transfer. While in the same time contributing to the huge movement of studies aiming to investigate the factors pushing toward policy transfer. Finally, it reversely demonstrates that strong policy capacity is a necessary and sufficient condition for successful public policy.