İstatistiki enerji analizi
Statistical energy analysis
- Tez No: 83110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İSTATİSTİK! ENERJİ ANALİZİ ÖZET“Istatistiki Enerji Analizi”, sıkça karşılaşılan yüksek frekanslı problemlerin çözümünde klasik analiz yöntemleri yetersiz kaldığı için geliştirilmiş bir analiz yöntemidir. Geçmişi yirmi, otuz seneye dayanan bu yöntem, ilk oluşturulduğu yıllarda yoğun hesaplamalarının çözülebileceği bilgisayarlar olmadığı için geri planda kalmıştı. Son yıllarda hızla ilerleyen bilgisayar teknolojisi sayesinde tekrar kullanılmaya başlanmıştır. Bu metod, analzinin yapıldığı yapı hakkında detaylı bilgiler vermemekte, ancak tasarım geliştirme aşamasında kullanılabilecek miktarda bilgi vermekte ve analistleri oluşabilecek hatalardan haberdar etmektedir. Bu çalışmada, İEA ayrıntılı olarak incelenmiştir, inceleme sırasında, metodun tarihi, kullanım amacı, metodun uygulanış tarzı, metodla ilgili yorumlar ve bu metodu kullanarak problem çözümü yapan yazılımlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın amacının anlatıldığı ve konuya giriş yapıldığı ilk bölümünden sonra, konunun tarihi, diğer yöntemlere göre farkları ve genel olarak kullanılış şeklinin ele alındığı ikinci bölüm yer almaktadır. Üçüncü bölümde İEA uygulamasına ne şekilde başlanacağı anlatılmıştır. Dördüncü bölümde analizde kullanılan parametreler kısaca tanıtılmıştır. Bu bölümü takiben istatistiki enerji analizinin temel mantığını oluşturan sistem modellemenin ve altsistem belirlemenin nasıl yapılacağı anlatılmıştır. Altıncı bölümde sönümleme parametresinin nasıl bulunacağı anlatılmış, çeşitli sistemler için örnekler verilmiştir. Yedinci bölümde mod sayısının belirlenmesi için kullanılan prosedürler açıklanmıştır. Bu bölümden sonra İEA için çok önemli olan bağlantı kayıp faktörü üzerinde durulmuş, çeşitli bağlantı şekilleri için açıklamalar ve örnekler verilmiştir. Dokuzuncu bölümde, bu bölüme kadar anlatılan bilgileri kullanarak bir sistemin titreşim enerjisinin bulunması için izlenilmesi gereken yol tanımlanmıştır. Kurulmuş olan bir İEA modelinin daha doğru sonuçlar vermesi için neler yapılması gerektiği onuncu bölümde anlatılmış ve ardından da onbirinci bölümde lEA'nin avantajları ve noksan yanları üzerinde durulmuştur. Onikinci bölümde İEA'nin kolaylıkla uygulanmasını sağlayacak yazılımlar tanıtılmış, ekipman ihtiyaçları belirtilmiş ve kullanılmış oldukları projelerden örnekler verilmiştir. lEA'nin gelecekte kullanılabileceği alanlardan bahsedilen bölümle devam edilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışma ve İEA hakkındaki yorumları yapılarak, çalışma sonuçlandırılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
STATISTICAL ENERGY ANALYSIS SUMMARY Statistical energy analysis (SEA) is an analysis method developed because the classical are insufficient in solving the high frequency problems. This method with a 20 -30 years past was not used before because of the incapable computers in that years. This method does not give details about the structure that is analysed, but it gives information, that can be used during the development phase, and to the analyst about the possible mistakes. In this study, SEA is examined in details. During the examination, the history of the method, the aims of using it, the application style and the comment about the method and the softwares using the SEA method are detailed. After the goal of this study is explained in the 1st section, the history of the subject, the differences from other methods and the way it is used is explained in the 2nd section. In the 3rd section how to start the SEA application is told. In the 4th section the parameters used for the method is explained. After this section, the system modelling, which is the base of SEA, and determining the subsystem is explained. In the 6th section how to find the damping parameter is explained and some examples for various systems are given. In the 7th section, the procedures used for determining the mode numbers are explained. After this section, the coupling loss factor is explained and explanations and examples are given for various coupling types. In the section 9, the ways of finding the vibration energy of a system are explained using the information given until this section. How to get exact results from a SEA model is explained in section 10. In 11th section the advantages and the incomplete parts of SEA are explained. In section 12, the softwares used to apply SEA easily are introduced, the hardware requirements of these softwares are explained and some examples from the projects in which they are used are given. In the next section the fields that SEA can be used in the future are explained. In the last section the comments are for the study and SEA method.