U13-U14 yaş kategorisindeki futbolcularda farklı saha ölçülerinde oynanan 5-5 dar alan oyunları sırasındaki fizyolojik ve kinematik parametrelerin incelenmesi
Investigation of physiological and kinematic parameters during 5-5 narrow field games played in different field sizes in football players in the U13-U14 age category
- Tez No: 831306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı 13-14 yaş grubu futbolcularda farklı saha ölçülerinde oynanan 5-5 dar alan oyunları sırasındaki fizyolojik ve kinematik parametrelerin etkilerini ve değişimlerini araştırmaktır. Araştırmaya 13-14 yaşta olan toplamda 30 futbolcu katılmıştır. Katılımcıların fiziksel ölçümleri, Yo-yo aralıklı toparlanma testi skorları, Algılanan Zorluk Derecesi (AZD) ve GPS sporcu takip cihazı ile performans düzeyleri ölçülmüştür. Futbolcular, Yo-yo testi sonuçlarına göre 3 gruba ayrılmıştır. Dar alan oyunları için 3 farklı saha ölçüsü (30x20m, 40x30m ve 50x40m) kullanılmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, fizyolojik parametreler olarak kalp atım hızı, algılanan zorluk düzeyi ve kinematik parametreler olarak antrenman yükü, metabolik güç, yer değiştirme hızı ve kat edilen mesafe verilerinin ölçümler alınmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Bağımsız ikiden fazla grubun karşılaştırmasında tek yönlü varyans analiz testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects and changes of physiological and kinematic parameters during 5-5 narrow field games played on different field sizes in 13-14 age group football players. A total of 30 football players aged 13-14 participated in the research. Participants' physical measurements, Yo-yo intermittent recovery test scores, Perceived Difficulty Level (PLD) and performance levels were measured with a GPS athlete tracking device. Football players were randomly divided into 3 groups according to the Yo-yo test results. Three different field sizes (30x20m, 40x30m and 50x40m) were used for small field games. Measurements were taken of the participants' height, body weight, heart rate, perceived difficulty level as physiological parameters, and training load, metabolic power, displacement speed and distance traveled as kinematic parameters. The analysis of the data obtained was evaluated with the SPSS 22.0 statistical package program. One-way analysis of variance test was used for comparison of more than two independent groups. The significance level of the findings was taken as p0.05 Distance covered and perceived difficulty level (AZD) at three different field sizes between the research groups.