Camılle Flammarion ve Avâlim-i Seyyârât adlı eseri
His work called Camille Flammarion and Avâlim-i Seyyârât
  1. Tez No: 831317
  2. Yazar: SAMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN KALAYCIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, Science and Technology, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilim ancak sevildiği yerde gelişir. Bilimin sevildiğini de onunla ne kadar çok insanın ilgilendiğine bakarak anlayabiliriz. Bilim kurgu ise bilimi insanlara tanıtmada oldukça önemlidir. Camille Flammarion, bilim kurgu tarzında yazdığı eserler ve basit ancak bilimsel bir üslupla kaleme aldığı eserlerle bilimi insanların anlayabileceği bir seviyeye indirmiş ve onların bilimi sevmelerini hatta bilimle uğraşmalarını sağlamıştır. Onun yazdığı eserler çok farklı yayınevleri tarafından birçok dile çevrilmiş ve çok fazla basılmıştır. Flammarion tüm dünyada olduğu gibi Osmanlılarda da etkili olmuştur. Bu etki birçok alanda kendini gösterir. Onun bilimin popüler hale gelmesi için Avrupa'da yaptığı işin Osmanlılarda da yapıldığını görmekteyiz. Zaten eserlerinin farklı kişiler tarafından Osmanlıcaya birçok kez çevrilmesi de bize bunu kanıtlar. O her zaman bilimin sadece belirli bir zümrenin elinde değil halkın arasında da olması gerektiğini savunmuştur. Eserlerini de genelde bu doğrultuda yazmıştır. Biz de bu çalışmada Camille Flammarion'un hayatından ve çalışmalarından bahsettik ve Astronomie populaire adlı kitabının bir bölümünden çevrilerek hazırlanan Avâlim-i Seyyârât'ın transliterasyonunu yaptık ve onu bilimin popülerleşmesi bağlamında ele aldık. Eserde gezegenlerin bir tanıtımı verilir. Fakat bu sade bir dille yapılır. Bu da bize bu eserin uzmanlar için değil halk için yazıldığını gösterir. Yani Flammarion bir bilim adamından ziyade bir bilim iletişimcisidir. Bunu yaptığı işlerden de anlayabiliriz. Zaten biz de yaptığımız çalışmayla bunu ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Science only develops where it is loved. We can understand that science is loved by looking at how many people are interested in it. Science fiction is quite important in introducing science to people. Camille Flammarion lowered science to a level that people could understand through his works written in the science fiction genre and his works written in a simple but scientific style, and he even made them love science and engage in it. His works have been translated into many languages by various publishers and have been printed extensively. Flammarion was also influential in the Ottoman Empire, as in the rest of the world. This influence manifests itself in many fields. We see that what he did in Europe to make science popular was also done in the Ottoman Empire. The fact that his works were translated into Ottoman Turkish by different individuals' multiple times also proves this. He always argued that science should not only be in the hands of a certain class but also among the people. He generally wrote his works in this direction. In this study, we talked about Camille Flammarion's life and works, and we transliterated Avâlim-i Seyyârât, which was translated from a chapter of her book Astronomie populaire and discussed it in the context of the popularization of science. The work introduces the planets, but it does so in simple language. This shows us that this work was written not for experts but for the public. In other words, Flammarion is more of a science communicator than a scientist. We can understand this from the work he did. In fact, we also tried to demonstrate this in our study.