Kriz döneminde futbol kulüplerinin finansal yapıları ve kriz yönetimleri üzerine bir analiz: karma yöntem araştırması
An analysis on the financial structures and crisis managements of football clubs in the period of crisis: a mixed method research
- Tez No: 831318
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMMANİ EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küresel çapta etkisini gösteren Covid-19 krizi, yalnızca sağlık alanını değil başta ekonomik faaliyetler olmak üzere, sosyal ve kültürel faaliyetleri de olumsuz yönde etkilemiştir. Özellikle günümüzde ekonomik açıdan büyük endüstri haline dönüşen futbol, diğer sektörler gibi salgından önemli ölçüde olumsuz olarak etkilenmiştir. Bu etki, futbol kulüplerinin borç seviyelerinin yükselmesine, gelirlerinin düşmesine ve ekonomik zorluklar yaşamalarına neden olmuştur. Bu dönemde finansal sıkıntılarla mücadele eden futbol kulüpleri, mali yükümlülüklerini yerine getirme konusunda büyük zorluklarla karşılaşmıştır. Bu araştırmada Covid-19 kriz döneminde Borsa İstanbul'da yer alan futbol kulüplerinin finansal olarak nasıl etkilendikleri ve Covid-19 döneminde kriz yönetimini nasıl gerçekleştirdiklerinin ortaya çıkartılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda araştırmada Tamamlayıcılık gerekçesi ile karma yöntem modeli kullanılmıştır. Karma yöntem modeli desenleri arasından açımlayıcı sıralı desen araştırmaya uygun olarak seçilmiştir. Açımlayıcı sıralı desen doğrultusunda önce finansal analiz gerçekleştirilerek nicel veriler elde edilirken daha sonra futbol kulübü yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilerek nitel veriler elde edilmiştir. Finansal veriler önce CRITIC analizi ile kriter ağırlıklandırılması yapılmış ve daha sonra MABAC analizi ile kulüplerin finansal performansları elde edilmiştir. Futbol kulübü yöneticileri ile gerçekleştirilen görüşmeler betimsel analiz kullanılarak önceden belirlenen temalara ayrılarak yorumlanmıştır. Bulgular ışığında Covid-19 döneminde etkili bir kriz yönetimi gerçekleştiren futbol kulüplerinin ekonomik anlamda pozitif sonuçlar aldığı ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın sonuçları, futbol kulüplerinin kriz sürecini başarılı şekilde yönetmeleri ile finansal performansları arasında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has had a profound global impact, adversely affecting not only the health sector but also social and cultural activities, particularly the economic sphere. Football, which has rapidly grown into a vast industry in recent years, has been significantly affected by the pandemic, among other sectors, leading football clubs to face heightened levels of debt, reduced revenues, and economic challenges. Consequently, football clubs encountered challenges in meeting financial obligations during this period. In this regard, this research aimed to explore the financial impact of the COVID-19 crisis on football clubs in Borsa, Istanbul, and to analyze how they managed the crisis. A mixed-methods design was employed to achieve complementarity in this research. Among the mixed-method design models available, the most appropriate one for this study was the exploratory sequential design. Consistent with the exploratory sequential design, quantitative data were gathered through financial analysis. Then, qualitative data were collected through semi-structured interviews conducted with football club managers. The financial data were first assessed using CRITIC analysis, and then the financial performances of the clubs were evaluated using MABAC analysis. The interviews with the football club managers were categorized into pre-defined themes using descriptive analysis to ensure comprehensibility and clarity of the findings. The findings indicated that football clubs that effectively managed this crisis during COVID-19 achieved favorable economic outcomes. Consequently, the research underscored a significant correlation between successful crisis management strategies and financial performance in football clubs.