Cumhuriyet dönemi folklor çalışmalarında kurumsal yapı: Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu
Institutional structure in Republican folklore studies: Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu
  1. Tez No: 831371
  2. Yazar: GAMZE BULGAN DAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LATİFE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Cumhuriyet Dönemi folklor çalışmalarında kurumsal yapı özelinde Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu'nun kurumsal yapısını, faaliyetlerini, folklor çalışmalarındaki önemini, İrfan Ünver Nasrattınoğlu'nun kuruma katkılarını inceleyen bu tez, Türkiye'de halkbilim çalışmalarının disiplin özelliği kazanmaya çalıştığı dönemde kurulmuş olan kurumun folklor çalışmalarındaki yerinin irdeleneceği bir amaç ve mahiyet taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi folklor çalışmalarının önemli bir merkezi olan Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu'nun kurumsal altyapısını, başkanlarını, benzer kurumlar arasındaki yerini inceleyerek bu çalışmaların Türk kültürel mirasının korunmasına ve ulusal kimlik oluşturmaya nasıl katkıda bulunduğunu anlamaktır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş başlığı altında çalışmanın kavramsal çerçevesi, konusu, amacı, kapsamı ve yöntemi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci Bölüm'de Cumhuriyet Dönemi kurumlar ve kuruluşlar, öncül çalışmalarda derleme ve yayın faaliyetleri ile kurum ve kuruluşların günümüzdeki çalışmaları konularına değinilmiştir. İkinci Bölüm'de Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu'nun kuruluşu ve kuruluşuna öncülük eden kişiler tarihsel sıra içerisinde verilirken kurumun tüzüğünde yer alan maddelere ve kurumun kültürürel diplomasideki yerine değinilmiştir. Üçüncü Bölüm'de kurumun başkanları, akademik hayat hikâyeleri, başkanlık dönemlerindeki kurum faaliyetlerine yer veriliştir. Dördüncü Bölüm'de yaşayan başkan olarak İrfan Ünver Nasrattınoğlu'nun yaşam hikâyesi, başkanlık ettiği dönemde kurum faaliyetleri ile ondan önce yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Beşinci Bölüm'de kurumun faaliyet alanları tasnif edilerek verilmiştir. Araştırmanın tüm verileri temel alınarak varılan netice, yapılan tespitler ve elde edilen bulgular sonuç başlığı altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which examines the institutional structure, activities, importance in folklore studies, and the contributions of İrfan Ünver Nasrattınoğlu to the institution in the institutional structure of folklore studies in the Republican Period, has a purpose and nature to examine the place of the institution, which was established in the period when folklore studies in Turkey tried to gain disciplinary characteristics, in folklore studies. The aim of this study is to examine the institutional infrastructure of the Folk Culture Research Institute, which is an important center of folklore studies in the Republican Period in Turkey, its presidents, and its place among similar institutions, and to understand how these studies contribute to the preservation of Turkish cultural heritage and the formation of national identity. The study consists of five chapters. Under the title of Introduction, information on the conceptual framework, subject, purpose, scope and method of the study is given. In Chapter One, the institutions and organizations in the Republican Period, compilation and publication activities in pioneering studies, and the current activities of institutions and organizations are mentioned. In the Second Chapter, the establishment of the Folk Culture Research Institution and the people who pioneered its establishment are given in historical order, while the articles in the statute of the institution and its place in cultural diplomacy are mentioned. In the Third Chapter, the presidents of the institution, their academic life stories, and the activities of the institution during their presidencies are presented. In the Fourth Chapter, the life story of the current president, İrfan Ünver Nasrattınoğlu, along with the institution's activities during his presidency and the previous efforts, are included. Based on all the data of the research, the conclusions reached, the determinations made and the findings obtained are evaluated under the title of conclusion.