Çağdaş oryantalizmin kıraat ilmine bakışı
Contemporary orientalist approach to the science of qiraat
- Tez No: 831654
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hristiyan batı dünyasının, başta din olmak üzere her alanda Müslüman doğu dünyasını etkileyip idare etmeyi amaçladığı ve üzerinde hâkimiyet kurmaya çalıştığı bir düşünce olan Oryantalizm özellikle 19. ve 20. yüzyılda ivme kazanmış ve İslam dininin Kutsal kitabı olan Kur'ân'ı Kerîm üzerine sayısız çalışalar yapmışlardır. Günümüzde dahi tartışılmaya devam edilen Kur'ân'ın farklı kıraati, bu kıraatin kaynağı ve sebepleri üzerin en çok yoğunlaştıkları konuların başında gelmektedir. Bu çalışma, Kur'ân-ı Kerîm'e ve farklı kıraatlerle alakalı oryantalistlerin yönelttiği bazı eleştirileri ele almak ve değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kıraat ilminin tanımı, konusu, önemi ve kısa tarihine değinilmiştir. Kur'ân'ın vahyi, ezberlenmesi, yazılması, cem edilmesi ve istinsâhı konularında tafsilatlı bilgiler verilmiştir. Ayrıca oryantalizm kavramı ve kısa tarihi de ele alınmıştır. İkinci bölümde oryantalistlerin Kur'ân metni ve metinleşme tarihi hakkındaki iddiaları ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise kıraatler konusuna ayrılmış ve oryantalistlerin bu konudaki görüşleri ve Müslümanların bu görüşlere yaklaşımı ele alınmıştır. Bazı oryantalistler bu çalışmalar esnasında bilimsel etik adına tarafsızlığını koruyabilmişken, birçoğu bu anlamda tarafsızlığını koruyamamış ve belli bir amaç doğrultusunda menfi eleştirilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Orientalism, which is an idea that the Christian western world aims to influence and govern the Muslim eastern world in every field, especially religion, and tries to dominate over it, gained momentum especially in the 19th and 20th centuries, and numerous studies on the Holy Book of Islam, the Qur'an. they have done. The different recitation of the Qur'an, which continues to be discussed even today, is one of the most concentrated topics on the source and reasons of this recitation. This study has been prepared to address and evaluate some of the criticisms directed by orientalists about the Qur'an and different recitations. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction, the definition, subject, importance and short history of the science of qiraat are mentioned. Detailed information is given about the revelation, memorization, writing, collection and copying of the Qur'an. In addition, the concept of orientalism and its short history are also discussed. In the second part, the claims of orientalists about the text of the Qur'an and the history of texting are discussed and evaluated. In the third chapter, it is devoted to the subject of recitations and the views of orientalists on this issue and the approach of Muslims to these views are discussed. While some orientalists were able to maintain their impartiality in the name of scientific ethics during these studies, many of them could not maintain their impartiality in this sense and made negative criticisms for a certain purpose.