Polisitemili çocuklarda kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
Polisitemili çocuklarda kardiyak fonksiyonlarin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 909601
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE KALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Polisitemi çocukluk çağında karşılaşabileceğimiz hematolojik bir problemlerden biridir. Polisitemi artmış hemoglobin ve hematokrit düzeyinden dolayı hiperviskoziteye neden olabilir. Hiperviskozitenin ise artmış periferik direnç, artmış afterload, myokardiyal iskemi, artmış pulmoner arter basıncı gibi durumlara neden olmaktadır. Çalışmamızda çocuk kardiyoloji polikliniğine polisitemi nedeniyle yönlendirilen çocuklar ile sağlıklı çocukları konvansiyonel ekokardiyografi ve Speckle Tracking Ekokardiyografi (STE) yöntemi ile değerlendirerek polisiteminin kardiyak fonksiyonlar üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2024 ile Nisan 2024 tarihleri arasında SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne polisitemi nedeniyle yönlendirilen 18 yaş altı 30 çocuk hasta dâhil edilmiştir. Kontrol grubuna ise çocuk kardiyolojisi polikliniğine başvuran ve polisitemisi olmayan, 18 yaş altı, benzer demografik özellikleri taşıyan, bilinen kronik hastalık öyküsü olmayan, kardiyolojik hastalığı bulunmayan, demir eksikliği anemisi bulunmayan, spora katılım vb. sebeplerle ekokardiyografi çekilmesi planlanan 33 çocuk dâhil edilmiştir. Hastaların miyokard fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla kontrol grubu ile konvansiyonel ekokardiyografi ve STE parametreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılanların %47,62'si (n:30) hasta iken %52,38'i (n:33) kontrol grubu olarak dağılım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycythemia is one of the hematological problems that may be encountered in childhood. Due to elevated hemoglobin and hematocrit levels, polycythemia can lead to hyperviscosity. Hyperviscosity, in turn, can result in increased peripheral resistance, increased afterload, myocardial ischemia, and elevated pulmonary artery pressure. In this study, we aimed to evaluate the impact of polycythemia on cardiac functions by comparing children referred to the pediatric cardiology clinic due to polycythemia with healthy children, using conventional echocardiography and Speckle Tracking Echocardiography (STE). Materials and Methods: The study included 30 pediatric patients under the age of 18 who were referred to the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic of SBÜ Gülhane Training and Research Hospital due to polycythemia between February 2024 and April 2024. The control group consisted of 33 children under the age of 18, who visited the pediatric cardiology outpatient clinic without polycythemia, had similar demographic characteristics, no known history of chronic diseases or cardiological conditions, no iron deficiency anemia, and were scheduled for echocardiography for reasons such as participation in sports. Conventional echocardiography and STE parameters were compared between the patient and control groups to assess myocardial function. Results: Of the participants in the study, 47.62% (n=30) were patients, while 52.38% (n=33) constituted the control group.