Üniversite öğrencilerinde spora yönelik tutum, yaşam boyu öğrenme ve psikolojik sağlamlık ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of attitude to sports, lifelong learning and psychological strength in university students
  1. Tez No: 831915
  2. Yazar: FAİK ORHUN TAPŞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde spora yönelik tutum, yaşam boyu öğrenme ve psikolojik sağlamlık ilişkisinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinde yapılan çalışmada veri toplama aracı olarak Koçak (2014) tarafından geliştirilen“Spora Yönelik Tutum Ölçeği, Wielkiewicz ve Meuwissen (2014) tarafından geliştirilen, Engin ve diğerleri (2017) tarafından Türkçe uyarlanması yapılan ”Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği“ ve Smith ve diğerleri (2008) tarafından geliştirilen, Doğan (2015) tarafından Türkçe uyarlanması yapılan ”Psikolojik Sağlamlık Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu Kocaeli, Sakarya ve Düzce Üniversitesinde spor alanı dışında lisans okuyan 722 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde istatistiki yöntem olarak frekans, yüzde dağılımları, ikili gruplar için bağımsız örneklem T-testi, çoklu gruplar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların spora yönelik tutum, yaşam boyu öğrenme ve psikolojik sağlamlık düzeyleri ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda katılımcıların spora yönelik tutum ile yaşam boyu öğrenme düzeyleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Spora yönelik tutum ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Yaşam boyu öğrenme ile psikolojik sağlamlık arasında düşük seviyede ve pozitif yönlü bir ilişki görülmüştür. Ayrıca korelasyon analizi sonucunda yaş değişkeninde yaş artıkça yaşam boyu öğrenmede ve spor yapma yılı değişkeninde spor yapma yılı arttıkça tüm ölçek ve alt boyutlarda ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attitudes towards sports, lifelong learning and psychological resilience in university students. In the correlational survey model,“Attitude Towards Sports Scale”developed by Koçak (2014),“Lifelong Learning Scale”developed by Wielkiewicz and Meuwissen (2014) and adapted into Turkish by Engin et al. (2017), and“Psychological Resilience Scale”developed by Smith et al. (2008) and adapted into Turkish by Doğan (2015) were used as data collection tools. The sample group of the study consisted of 722 university students studying undergraduate programs other than sports at Kocaeli, Sakarya and Düzce Universities. In the evaluation of the research data, frequency, percentage distributions, independent sample T-test for paired groups, one-way analysis of variance (ANOVA) for multiple groups and Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship. It was determined that the participants' attitudes towards sports, lifelong learning and psychological resilience levels were above average. As a result of the correlation analysis, a positive and moderately significant relationship was found between the participants' attitude towards sports and lifelong learning levels. A positive and low level significant relationship was found between attitude towards sport and psychological resilience. There was a low level and positive relationship between lifelong learning and psychological resilience. In addition, as a result of correlation analysis, a relationship was found in lifelong learning as age increased in the age variable and in all scales and sub-dimensions as the years of doing sports increased in the years of doing sports variable.