A conversation analytic investigation into EFL learners' technology-mediated task interactions
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin teknoloji aracılı görev etkileşimlerinin konuşma çözümlemesi yöntemiyle incelenmesi
- Tez No: 831952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AKAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dijital ortamlar dahil olmak üzere ikinci dil öğrenme ortamlarında dilsel etkileşime dayalı görevler, öğrencilerin etkileşim becerilerini geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Ancak bu ortamlardaki etkileşim dinamikleri, etkileşimsel verilerin incelenmesinde egemen olan teori güdümlü bakış açıları ve a priori varsayımlar nedeniyle tam anlamıyla keşfedilememiştir. Teknoloji aracılı görev temelli etkileşim dinamiklerine odaklanan nispeten az sayıdaki konuşma çözümlemesi araştırmaları, genellikle etkileşimin epistemik alanına odaklanmaktadır. Bu sebeple bu çalışma, yabancı dil olarak ileri düzeyde İngilizce öğrenenlerin teknoloji aracılı görev temelli sözlü etkileşimlerini incelemektedir. Çalışmada özellikle teklif yapılarına odaklanılarak, belirli sosyal eylem formatlarıyla görev ilerlemesinin nasıl sağlandığı incelenmektedir. Konuşma çözümlemesi analizi sonucunda, görev temelli etkileşim içerisinde teklif yapılarına bir eğilim saptanmıştır. Bu eğilim, kolektif ve eşitlikçi bir görev dinamiğini göstermektedir. Bu yapıların etkileşimsel fonksiyonları, epistemik boşluklar veya görev kurallarıyla çelişkiler gibi problemleri giderme, görev gündemini belirleme, önceki teklifleri onaylama, reddetme veya bu tekliflerin çevresinden dolanma olarak belirlenmiştir. Söz sırası tasarımı ve dizi düzeni kanıtlarına dayanarak, öğrencilerin bu formatları kullanırken yapıların deontik güçlerine dayalı ince ayrıntıları dikkate aldıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin tekliflerini formüle ederken paylaşılan ekranı göstergebilimsel bir kaynak olarak kullandıkları ve tekliflerin deontik gücünü artırmak amaçlı söz sırası tasarımına dayalı stratejiler kullandıkları belirlenmiştir. Bu çalışma, özellikle teklif yapılarının kullanımına odaklanarak, bilgisayar destekli dil öğretimi ve teknoloji aracılı görev temelli dil öğretimi gibi çalışma alanlarına katkı sunmaktadır ve bu alanda gelecek araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Long-standing use of tasks in second language learning environments, including digital spaces, has been deemed to promote learners' interactional skills. Nevertheless, interactional dynamics in these contexts have largely remained unexplored due to the dominance of etic perspectives and a priori assumptions in interpreting the interactional data. The relatively scarce conversation analytic research focusing on the dynamics of task interaction in technology-mediated environments predominantly centers on the epistemic domain of the interaction. Against this backdrop, this study explores technology-mediated, task-based spoken interactions of advanced EFL learners. Employing Ethnomethodological Conversation Analysis, the study investigates how specific social action formats— with a particular focus on proposals—facilitate task progression. The analysis reveals a strong preference for proposal structures in task discourse, indicating a collective and egalitarian task dynamic. The interactional uses of these structures are primarily identified as to address problems such as epistemic gaps or contradictions to task rules, set the upcoming task agenda, endorse, challenge, and circumvent the preceding proposals. Evidence from turn-design and sequential unfolding reveals that the participants orient to the fine-grained distinctions between these formats in terms of their deontic strength. Further, while the participants orient to the screen as a semiotic resource to formulate their proposals, they also employ turn-design strategies to increase their deontic strength. This study contributes to our understanding of task-based interaction in digital spaces with a particular focus on the use of proposal structures to advance the task forward. Moreover, it contributes to the theoretical comprehension of how grammatical structures are utilized to perform specific social actions in digital environments, providing a foundation for future research. Implications for practitioners, task designers, and researchers are discussed.