Etken öğretmenlik ile öğretim programı okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between teacher agency and curriculum literacy
  1. Tez No: 831951
  2. Yazar: AYTEN BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen görüşlerine göre etken öğretmenlik ve öğretim programı okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Bolu il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde görev yapan 961 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 365 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada yordayıcı korelasyonel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla“Öğretmen Failliği Ölçeği”ve“Öğretim Programı Okuryazarlığı Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verinin istatistiki çözümlemeleri için Pearson ve Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır. Bağımsız değişken olan öğretim programı okuryazarlığının bağımlı değişken olan etken öğretmenliği yordama düzeyini tespit etmek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına dayanarak öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık ve etken öğretmenlik algılarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretim programı okuryazarlığının alt boyutlarından olan programı tanıma, programı hayata geçirme, programa değer verme, programı sorgulama ile etken öğretmenliğin alt boyutları olan öğrenme etkililiği, öğretme etkililiği, iyimserlik ve yapıcı katılım arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre, öğretim programı okuryazarlığının alt boyutlarının etken öğretmenliği anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the relationship between teacher agency and curriculum literacy. The population of the study consists of 961 teachers working at high schools affiliated with the Ministry of National Education in Bolu city center in the academic year of 2022-2023. The sample of the study consists of 365 teachers determined by the convenience sampling method. This study employed a predictive correlational research design to explore the relationships between the selected variables; curriculum literacy (independent) and teacher agency (dependent). In data collection,“Teacher Agency Scale”and“Curriculum Literacy Perception Scale”were used. For statistical analysis of the obtained data, correlation tests and multiple linear regression analysis were performed. The results revealed that the general perceptions of the teachers about their agency and curriculum literacy were at a high level. The correlational analysis indicated that there are positive and significant relationships between the factors of teacher agency (learning effectiveness, teaching effectiveness, optimism, constructive engagement) and those of curriculum literacy (recognizing the curriculum, implementing the curriculum, querying the curriculum and valuing the curriculum). According to the results of the regression analysis, the sub-dimensions of curriculum literacy significantly predicted teacher agency.