Metaverse ve yapay zeka teknolojilerinin değişen kullanıcı beklentilerine hitaben metahuman ile sosyal hayatın sanal etkileşimleri
Virtual interactions of metahuman and social life: Addressing the changing user expectations of the metaverse and artificial intelligence technologies
  1. Tez No: 831967
  2. Yazar: MEHMET SAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GÖKHAN NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tarih boyunca insanlık gökyüzündeki cisimleri merak etmiştir. Yapay zeka teknolojisinin ve üç boyutlu modellerin dijital alanda gelişmesiyle birlikte uzay merakı bilgisayarlara aktarılmış ve sanal evrenler yaratma fikri ortaya çıkmıştır. En başlarda sadece eğlence amaçlı oyunlar üzerinde gelişim gösterse de zamanla tüm sektörlerin ilgisini çekecek gelişmeler yaşamış, insan üzerinde de sosyal etkileşim uygulamalarıyla kişisel kullanımlarda bile etkili olacak kadar yol katetmiştir. Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal etkileşimler dijital ortamda daha fazla artmış, kullanılan platformlar da sosyal medya platformları olarak adlandırılmıştır. Zamanla insanların sadece eğlence amaçlı değil gündelik ihtiyaçlarının tümüne hitap edecek şekilde gelişen bu teknolojiler amacı dışında birçok alanda da yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada metaverse sanal evren ekosistemi başta olmak üzere bu kavramla ilgili yapay zeka, internet çağının gelişimi ve web teknolojisi incelenmiş, sanal evren etkileşimi için gerekli olan metahuman üzerinde sosyal etkileşimlerin analizi yapılmış, uygulama ve örneklerle desteklenmiştir. Metaverse sanal evrenlerinde gezinti için gerekli argümanlar ve insan hayatına etkileri ana konu olarak çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humanity has been curious about objects in the sky. With the development of artificial intelligence technology and three-dimensional models in the digital field, curiosity regarding space has transferred to computers, and the idea of creating virtual universes has emerged. Although it was initially only developed for entertainment purposes in games, it has undergone significant advancements over time, attracting attention from all sectors. It has come a long way, even being effective in personal use through social interaction applications for individuals. The introduction of smartphones into our lives has led to an increase in social interactions in the digital environment, and the platforms used for this purpose are called social media platforms. These technologies, which have evolved to cater not only to people's entertainment but also to their daily needs, have become widespread in many areas beyond their original purposes. This study focuses on the metaverse virtual universe ecosystem, artificial intelligence related to this concept, the development of the internet age, and web technology. It examines the analysis of social interactions in the metahuman, which is crucial for virtual universe interaction, and supports it with applications and examples. The study also includes discussions on navigation in the metaverse virtual universes and their effects on human life as the main subject.