Androstendion bileşiğinin Aspergillus glaucus küfü ile biyotransformasyonu
Biotransformation of androstenedione by Aspergillusglaucus
  1. Tez No: 832154
  2. Yazar: NUR RZAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma androstendion (5) bileşiğinin Aspergillus glaucus MRC 200914 küfü ile biyotransformasyonu gerçekleştirildi. Küfe ait besiyeri hazırlandıktan sonra erlenlere dağıtılıp otoklavda sterilize edildi. A. glaucus MRC 200914 küfü erlenlere steril şartlarda ilave edildi ve bu erlenler 3 gün inkübasyona bırakıldı. Androstendion (5) bileşiğinin steril şartlarda ilave edildiği erlenler 5 gün daha inkübe edildi. İnkübasyonu takiben filtre edilen besiyerindeki steroidler etil asetat ile eksrakte edildi. Etil asetat ekstraktların evaporatörde uçurulması ile oluşan kalıntıdaki steroidler bir kolon kromatografisi çalışması ile safalaştırıldı. Erime noktaları tayini, NMR ve IR spektroskopisi gibi yapı yöntemler kullanılarak A. glaucus MRC 200914 ile substratın inkübasyonunun 11α-hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (13) ve 6β- hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (18) metabolitleri ile sonuçlandığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the present work, androstenedione (5) was incubated with Aspergillus glaucus MRC 200914 in order to see how this fungus metabolises the substrate. The medium was prepared for the fungus in 1 L of distilled water and then disrubuted into 10 erlenmeyer flasks of 250 mL. The medium in flaks was sterilized by an autoclave. These flasks were then inoculated by the fungus and incubated for 3 days at 25 ºC on a shaker. The substrate in DMF was added aseptically into these flasks. All flasks were further incubated for 5 days. After incubation, the mycellium was then separated from the broth by filtration. The mycellium was rinsed with ethyl acetate and the broth was then extracted with ethyl acetate. All extracts were dried over sodium sulfate anhydrous and evaporated in vacuo to give a brown gum. This gum was then chromatographed on silica gel 60. 11α-hydroxyandrost-4-en-3,17-dione (13) ve 6β-hydroxyandrost-4-en-3,17-dione (18) were obtained from the chromatography work. The structures of these compounds were determined by comparing melting points, NMR and IR spectra of the substrate with those of steroids.