Kapsayıcı büyüme bağlamında sosyal refah devletinde gelir adaletini sağlayan politikalar
Policies ensuring income justice in the social welfare state in the context of inclusive growth
- Tez No: 832451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ekonomik büyüme, ülkelerin gelişmişlik seviyesini ölçerken aynı zamanda birbirinden farklı ekonomik sektörler arasındaki dengesizlikleri belirlemek için kullanılan ve özellikle de tüketici harcamaları sonucu meydana gelen toplam arz ve talep üzerindeki artış miktarını ölçen bir değerdir. Ekonomik büyüme, ülkenin ekonomik performansının toplam ürün ve hizmetlerinin arttırılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ekonomik büyüme, ekonomistlerin üzerinde tartıştığı, kendi içinde birçok disiplinle ilişkili olan ilgi çekici bir konudur. Sosyal refah devlet anlayışının temelinde devlet vatandaşın refahından birinci derecede sorumludur ve bu çerçevede vatandaşın iktisadi ve sosyal esenliklerini koruması ve teşvik etmesi gerekmektedir. Bir başka ifade ile ekonomik büyüme sosyal refah devlet anlayışında gerçekleştirilmesi gereken bir sorumluluktur. Ekonomik büyüme etkisinin toplumun tüm kesimlerine eşit bir şekilde dağıtıldığı, toplumdaki herkesin yaratılan fırsatlardan adil bir biçimde fayda gördüğü büyüme modeline kapsayıcı büyüme adı verilir. Kapsayıcı büyümeyi gerçekleştirmek için ekonomik büyümenin yanında toplumda var olan gelir eşitsizlikleri, yoksulluk ve işsizliğin azaltılması gerekmektedir. Bu üç temel hedefe ulaşmak için ise maliye politikaları etkin araç olarak görev yapmaktadır. Bu çalışma yapılırken ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Bu çalışmada, ekonomik büyüme ile kapsayıcı büyüme değişkenlerinin sosyal refah devlet anlayışı ile ilişkisi incelenip, kapsayıcı büyüme hedefini gerçekleştirebilmek adına, gelir eşitsizliklerini giderecek politikaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak kapsayıcı büyüme adı verilen özetle ekonomik büyüme sonucunda oluşan imkânlardan bütün toplumun eşit olarak yararlandığı, işsizlik, yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizlikleri azaltan büyüme olarak ifade edilen olgunun ülkeler nezdinde hangi oranda uygulanabildiği ve yine ele alınan ülkelerde halkın bahsi geçen bu eşitlikçi ve adil konuma ne denli yakın veya uzak olduğu irdelenmiştir. Bu anlamda irdelenen ülkelerde kapsayıcı büyüme kavramının ne denli uygulanabildiği veya halk nezdinde ne oranda gerçekleştirilebildiği tartışmaya açık bir husus olarak göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
While measuring the development level of countries, economic growth is a value that is used to determine the imbalances between different economic sectors and measures the amount of increase in total supply and demand, especially as a result of consumer expenditures. Economic growth emerges as a result of increasing the country's economic performance in total products and services. Economic growth is an interesting topic that economists discuss and is related to many disciplines. On the basis of the social welfare state understanding, the state is primarily responsible for the welfare of the citizens, and within this framework, it is necessary to protect and promote the economic and social well-being of the citizens. In other words, economic growth is a responsibility that must be realized in the understanding of the social welfare state. The growth model in which the effect of economic growth is distributed equally to all segments of the society and everyone in the society benefits fairly from the opportunities created is called inclusive growth. In order to achieve inclusive growth, it is necessary to reduce income inequalities, poverty and unemployment in the society as well as economic growth. Fiscal policies serve as an effective tool to achieve these three basic goals. Secondary sources were used while carrying out this study. In this study, it is aimed to examine the relationship between economic growth and inclusive growth variables and the social welfare state approach, and to determine policies that will eliminate income inequalities in order to achieve the goal of inclusive growth. As a result, to what extent the phenomenon called inclusive growth, in which the whole society benefits equally from the opportunities created as a result of economic growth, and which is expressed as growth that reduces unemployment, poverty and inequalities in income distribution, can be applied in the eyes of the countries and what is the effect of the people on this egalitarian and fair position in the countries discussed how close or far it is. In this sense, it stands out as a debatable issue to what extent the concept of inclusive growth is implemented in the countries examined or to what extent it is realized by the public.