A meta-analysis on the impact of teacher feedback on students' writing performance
Öğretmen geri bildiriminin öğrenci yazma performansı üzerindeki etkisi üzerine bir meta-analiz çalışması
  1. Tez No: 832517
  2. Yazar: BAHTİYAR MERVE TULGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Öğrencilerin yabancı dilde yazmaları üzerine öğretmen yazılı bildiriminin gerekliliği; öğrencilerin yazma yeterliliğini geliştirmek için her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Öğretmen geri bildiriminin olumlu katkıları olması beklense de alanyazında öğretmen geri bildiriminin öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkililiğini sorgulayan tartışmalar vardır. Bu çalışmanın amacı; kapsamlı bir alanyazın taraması ve ilgili çalışmaları toplama yöntemi olan meta-analiz kullanılarak öğretmen geri bildirimi ve bunun öğrencilerin yazma performansı üzerindeki etkisi konusundaki çalışmaları derleyip incelemektir. Bu amaçla, son 15 yılda 24 ilgili makale ve yüksek lisans tezi incelenmiştir. Bu çalışma; söz konusu yayınları her birinin bulgularıyla derleyerek okuyucuların ilgili çalışmaları bir arada görmesini sağlayıp öğretmen geri bildiriminin etkisine ışık tutmaktadır. Bulgular, 24 araştırmadan 21'inin öğretmen geri bildirimini olumlu bulduğunu, 3'ünün ise tarafsız kaldığını ortaya koymuştur. Çalışmaların hiçbiri olumsuz sonuç vermemiştir. Bu sonuçlar; öğretmen geri bildiriminin öğrencilerin yazmaları üzerinde %87,5 oranında olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Üstelik bu olumlu sonuçların %61,9'unda öğretmen geri bildiriminin oldukça etkili olduğu görüldü. Bu bulgular; öğretmen yazılı geri bildiriminin önemini göstermektedir ve bu konuda farkındalığı artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The necessity of teacher written feedback on student writing in EFL have always been a heated and challenging topic of improving student writing proficiency. Even though it is expected that teacher feedback has positive contributions, in literature there is a debate questioning the efficacy of teacher feedback on students' writing. The aim of this study is to investigate the studies on the topic of teacher written feedback and its impact on learners' writing performance by using meta-analysis, a method of collecting related studies by doing an extensive literature search. With this aim, 24 related articles and master's theses over the past 15 years were examined attentively. This study compiles these aforementioned publications with the findings of each and in this way enables the readers to be able to see the related studies all together shedding the light on the effect of teacher feedback. The findings revealed that 21 out of 24 studies found teacher feedback positive, while 3 remained neutral. None of the studies result in negative outcome. These results show that teacher feedback had a positive effect of 87.5% on students' writing. Moreover, 61.9% of these positive results were found to be quite effective. These findings raise awareness on the importance of teacher written feedback.