Essays on the relationship between political representation and protest behavior
Siyasi temsil ve protesto davranışı ilişkisi üzerine makaleler
  1. Tez No: 832642
  2. Yazar: YASEMİN TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT MORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, siyasi temsil ile protesto arasındaki ilişkiyi inceleyerek daha geniş̧ bir literatüre sahip olan siyasi katılıma katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Tezin genel teması, siyasi katılım biçimi olarak protestonun oy kullanma davranışı ile karşılaştırılması üzerine kurulmaktadır. Bu doğrultuda, tezin üç ampirik bölümünden her biri seçmen davranışına atıfta bulunmaktadır. Böylelikle, bu tez, demokratik eşitlik, hesap verebilirlik ve cevap verilebilirliğin sağlamasında bu farklı türdeki siyasi eylemlerin oynadığı roller hakkında daha derin bir anlayış ortaya koymaktadır. Seçimler ve protesto arasındaki ilişkiye vurgu yapılırken, seçim sonuçlarının yarattığı temsil eşitsizliğine büyük önem verilmektedir. İlk bölümde, protestonun, tüm vatandaşlar için eşit düzeyde temsil sağlama konusunda seçimlerin bir tamamlayacısı mı yoksa bir alternatifi mi olduğunu tartışılmaktadır. Bu bölümde, temsil eşitsizliği bireylerin hükümetin pozisyonundan ideolojik uzaklığıyla ölçülmektedir. Sonuçlar protestonun artan temsil yoksunluğuna yanıt olarak seçimlerin hem tamamlayacısı hem de alternatifi olabileceğini göstermektedir. İkinci bölümde, temsiliyetteki eşitsizliğin alternatif bir ölçüsü olarak hükümet ve muhalefet partilerinin büyüklüğüne bakılmaktadır. Bu bölümde daha küçük hükümet ve muhalefet partisi seçmenlerinin daha büyük partilere göre daha fazla protestoya katıldığı gösterilmektedir. Üçüncü bölümde, protestoya katılmanın siyasi tercihleri ifade edebilmede daha iyi bir yol olan seçimlere göre ne ölçüde tercih edilebildiği tartışılmaktadır. Bu bölümde, bireylerin protesto potansiyelleri farklı seçim zamanları ve tercih ettikleri partilerin seçimleri kazanma şansları farklı olan ülke senaryoları üzerinden sunularak birleşik bir anket deneyi aracılığıyla manipüle edilmektedir. Sonuçlar bölümün hipotezleriyle çelişen bir sonuç olarak ortaya çıkarmakta ve anket katılımcılarının protesto potansiyelinin seçimlerden önce daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the relationship between political representation and protest behavior with the aim of contributing to the broader literature on political participation. The central theme of this dissertation builds on the comparison of protesting as a form of political participation with voting. Thus, each of the three chapters of this dissertation refers to electoral behavior as well. In that regard, the dissertation offers a more comprehensive understanding of the roles played by these distinct types of political action in achieving democratic equality, accountability, and responsiveness. While emphasizing the relationship between elections and protests, I pay particular attention to the representational inequality that election outcomes create. In the first chapter, I examine whether protesting can complement or substitute voting as a response to the inefficiency of elections in providing equal levels of representation for all citizens. I measure representational inequality through individuals' ideological distance from the government's position. The results suggests that protesting can both complement and substitute voting as a response to increasing representational deprivation. In the second chapter, I rely on the size of the parties in governments and opposition as an alternative measure of representational deprivation and find that voters of smaller government and opposition parties protest more than those of bigger parties. In the third chapter, I focus on the extent to which protesting is preferred to an arguably better alternative to express political preferences through voting. In that chapter, I manipulate individuals' protest potentials in a conjoint survey experiment by providing scenarios with different election times and chances of winning of respondents' preferred parties. The results indicate that the protest potential of the survey respondents is higher prior to elections, a finding that contradicts the hypotheses of the chapter.