Taekwondocularda pertürbasyon egzersizlerinin denge ve alt ekstremite kuvveti üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perturbation exercise on balance and lower extremity strength in taekwondos
  1. Tez No: 832801
  2. Yazar: CANSU ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM GÖKHAN GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı 14-17 yaş teakwondocularda 8 haftalık pertürbasyon egzersiz programının denge ve alt ekstremite kuvveti üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada ön test-son test içeren yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce G Power analizi uygulanmış olup kişi sayısı (n=16) belirlenmiş ve sporcular ön testte alınan dinamik denge skorlarına göre homojen iki grup olarak ayrılmıştır. Araştırmaya lisanslı olarak 16 (15,25±0,250) erkek taekwondo sporcusu katılmıştır. Araştırma verileri, fiziksel testler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı) ve performans ölçüm testleri (ayak bileği eklem hareket açıklığı için el gonyometresi, dinamik denge ölçümü için Prokin PK200 dinamik denge ölçüm cihazı, dikey sıçrama ölçümü için iVMES dikey sıçrama cihazı ve ayak bileği kuvvet ölçümü için Cybex izokinetik dinamometre) ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS istatistik paket programı ile yapılmıştır. Verilerin dağılımı Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Test sonucunda normal dağılım gösteren veriler için ikili karşılaştırmalarda parametrik testlerden Paired Sample T testi, nonparametrik dağılım gösteren veriler için ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of an 8-week perturbation exercise program on balance and lower extremity strength in teakwondo players aged 14-17. In the study, a quasi-experimental method including pretest-posttest was used. Before starting the study, G Power analysis was applied, the number of people (n=16) was determined and the athletes were divided into two homogeneous groups according to the dynamic balance scores obtained in the pre-test. 16 (15,25±0,250) male taekwondo athlete participated. Research data, physical tests (height, body weight) and performance measurement tests (hand goniometer for ankle joint range of motion, Prokin PK200 dynamic balance measurement device for dynamic balance measurement, iVMES vertical jump device for vertical jump measurement and ankle force measurement were collected with a Cybex isokinetic dynamometer). The analysis of the obtained data was made with the SPSS statistical package program. The distribution of the data was analyzed with the Shapiro Wilk test. Paired Sample T test, which is one of the parametric tests, was used for the data showing normal distribution as a result of the test, and Mann-Whitney U test was used for the data showing nonparametric distribution.